Objem nelegálnych krypto transakcií sa vyšplhal na historické maximum

Najmä vďaka protiruským sankciám.

od Rastislav Vasilišin

Podľa analytickej spoločnosti Chainalysis dosiahol objem nelegálnych krypto transakcií v roku 2022 historicky najvyššiu hodnotu, celkovo 20,6 miliardy USD.

Takmer 43 percent objemu nezákonných transakcií pochádzalo z aktivít spojených so subjektmi, na ktoré sa vzťahujú sankcie. To znamená, že väčšinu týchto transakcií pravdepodobne tvorili obchody ruských občanov so stablecoinom Tether.

Objem nelegálnych krypto transakcií sa vyšplhal na historické maximum

Celkovo sa podiel všetkých aktivít v oblasti kryptomien spojených s nezákonnou činnosťou prvýkrát od roku 2019 zvýšil z 0,12 % v roku 2021, na 0,24 % v roku 2022.

nelegalne krypto transakcie

To poukazuje na dve skutočnosti.

Jenou je, že v krypto priemysle je nevyhnutné zvýšiť monitorovanie prania špinavých peňazí prostredníctvom AML a KYC technológii.

A druhou je, že sankcie sú málokedy účinné a občania sankcionovaných krajín si vždy nájdu cestu ako ich obísť.

Akokoľvek to je, 0,24 percentný podiel nelegálnych transakcií predstavuje len nepatrné percento z celkových krypto transakcií. Nehovoriac o tom, že tento pomer je zanedbateľný v porovnaní s nekalými transakciami v štátnych fiat menách, ako sú euro alebo dolár.

Podľa Organizácie Spojených národov sa každoročne vyperie od 2 do 5 percent globálneho HDP vo fiat menách. To predstavuje 800 miliárd až 2 bilióny USD ročne.

20 miliárd dolárov vypraných prostredníctvom kryptomien v porovnaní s fiat menami potom zne ako štatistická chyba.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár