Odborníci sa domnievajú, že kryptomeny nepomôžu Rusku obísť sankcie

Rusko sa pripravuje na úplnú legalizáciu medzinárodných platieb v kryptomenách, no ľudia z odvetvia pochybujú, že to krajine umožní obchádzať sankcie.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Rusko nebude obchádzať sankcie

Ruskí odborníci na kryptomeny sa domnievajú, že obchádzanie sankcií pomocou kryptomien je „veľká ilúzia“. Napriek tomu ruské úrady pred pár dňami oznámili, že začali vyvíjať mechanizmus cezhraničného vyrovnania s digitálnymi menami v hlavnej úlohe. Všetko preto, aby sa znížil tlak sankcií na ruskú ekonomiku a obchod. Ministerstvo financií oznámilo, že sa dohodlo s centrálnou bankou Ruska na návrhu zákona, ktorý takéto transakcie legalizuje.

Moskva sa teraz ponáhľa s prijatím legislatívy o emisiách, obchodovaní a rôznych operáciách s použitím digitálnych mien, najmä o dovozných a vývozných platbách, čo obmedzili západné sankcie v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Snemovňa reprezentantov USA medzitým schválila nový zákon obsahujúci opatrenia na obmedzenie používania kryptomien na obchádzanie.

Na tomto pozadí sa odborníci z odvetvia podelili s ruskými médiami o svoje názory na to, aké realistické je obísť sankcie s kryptomenami. Webová stránka ruského obchodného portálu RBC ich zostavila do článku, ktorého názov začína frázou: „Veľká ilúzia“.

Podľa Maria Stankevich, riaditeľky rozvoja burzy digitálnych aktív Exmo, je zavedenie platobného systému kryptomeny veľkou ilúziou. Pripomenula, že mnohé štátne firmy o tejto možnosti rokovali už v roku 2014, vzhľadom na skoršie sankcie po ruskej anexii Krymu.

Michail Zhuzhzhalov, senior právnik v Tomashevskaya & Partners, tiež hovorí, že myšlienka prekonania finančných sankcií pomocou kryptomien nie je nová. V roku 2018 ruské úrady zvažovali, že povolia medzinárodným spoločnostiam so sídlom v osobitných administratívnych regiónoch krajiny používať digitálne meny pri dohodách s partnermi. Tento návrh zamietli regulačné orgány, ktoré sa v tom čase ku kryptomenám stavali veľmi negatívne.

Je takmer nemožné skryť veľké množstvo transakcií, priznala Maria Stankevich. Ako dodala, každý, kto bude chcieť naďalej spolupracovať s Ruskom pomocou kryptomien, bude podliehať sankciám. Poznamenáva, že sledovanie transakcií s kryptomenami je ešte jednoduchšie ako bankové prevody.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár