O Bitcoinovom ATH hovorí celý svet, ale nie Čína

od Martin Tkáč

Bitcoin (BTC) nedávno prekonal ďalší rekord všetkých čias a zobral so sebou aj zvyšok trhu. Táto správa sa dostala takmer do všetkých médií, dokonca aj do mainstreamu. Čína je však výnimkou. V Ríši stredu sa rast cien stretol so smrteľným tichom.

Hľadanie „kryptomeny“ na Baidu, najväčšom čínskom vyhľadávači, nevracia veľa informácií o cene BTC od žiadneho z hlavných médií v krajine. To isté platí pre čínsky Google.

Pri hľadaní informácií o kryptomenách na čínskom internete sa môžeme stretnúť najmä so správami o podvodoch, zoznamovacích aplikáciách založených na catfishingu, ako aj o policajných aktivitách a snahách bojovať proti „kontaminačným účinkom“ ťažby kryptomien.

Najväčšie štátne finančné noviny v krajine, China Economic Daily, na svojej domovskej stránke nespomenuli bitcoiny ani kryptomeny. Podobne aj najväčšie noviny v krajine, People’s Daily (tiež štátne).
Tá však hlásila ďalšie zlyhanie čínskych baníkov. Národná komisia pre rozvoj a reformy oznámila, že má v úmysle zaradiť ťažbu kryptomien na zoznam zakázaných odvetví. Niekomu to môže znieť ako kozmetická zmena. Pravdepodobne to však bude znamenať, že budú zavedené vážnejšie opatrenia na presadzovanie práva.

Zoznam nebol aktualizovaný od roku 2019. Tento krok by tiež zabránil spoločnostiam a jednotlivcom v „investíciách“ do ťažobného priemyslu.

Peking blokuje kryptointernet

„Skutočný“ internet môže byť v blízkej budúcnosti ukrytý ešte vážnejšie. Peking už začal blokovať krypto stránky, nielen mediálne stránky. Zablokované boli aj stránky, ktoré poskytujú údaje o cenách, vr. CoinGecko a CoinMarketCap. Podľa agentúry Reuters klesol najnovší zoznam médií čínskeho úradu pre kyberpriestor len na 1 358. Najznepokojivejšie je vynechanie Caixinu, jedného z najväčších a najčítanejších finančných spravodajských kanálov v krajine.

Regulátor tiež varoval, že online spravodajské stránky, ktoré uverejňujú správy, „musia dodržiavať najnovšiu verziu zoznamu“ a „stránky, ktoré nedodržiavajú pravidlá, budú penalizované“.

Posledný vývoj môže ďalej obmedziť prístup čínskych používateľov siete k informáciám súvisiacim s kryptomenami. Veľa čínskych správ o BTC a kryptomenách z menších stránok je teraz pohltených na veľkých spravodajských stránkach. Prísnejšia regulácia však môže túto prax obmedziť.

Číňania chcú vstúpiť do sektora DeFi

Financial Times informovali, že čínski nadšenci kryptomien sa snažia vstúpiť do odvetvia DeFi. Článok prišiel po tom, čo 30 veľkých spoločností zaoberajúcich sa kryptomenami, vrátane mnohých ťažobných spoločností a búrz, opustilo krajinu alebo ukončilo svoje podnikanie.

FT s odvolaním sa na údaje z Chainalysis napísal:

Najnovšie obmedzenia zabraňujú vstupu novej krvi na trhy s kryptomenami. Odborníci však tvrdia, že niektorí existujúci držitelia kryptomien sa obracajú na DeFi, aby pokračovali v obchodovaní. Protokoly spoločnosti DeFi nemajú rovnaké povinnosti v oblasti znalostí zákazníkov ako prísnejšie regulované konvenčné burzy.

Bez ohľadu na to, obchodovanie s BTC utrpelo v Číne obrovskú ranu. Kedysi však boli domovom niektorých z najrušnejších búrz na svete. Podľa údajov Chainalysis bol podiel Číny na globálnych transakciách v novembri 2019 až 15%. V júni 2021 však klesla len na 5 %.

To všetko má však určitú iróniu. Ďalšie štátne čínske noviny China Daily informovali, že domáci kabinet podpísal riešenie, ktoré umožní zahraničným telekomunikačným operátorom zakladať spoločné podniky na poskytovanie služieb VPN.

Oficiálne budú dostupné len pre „zahraničné spoločnosti“ a musia byť aspoň z 50 % vlastnené čínskymi spoločnosťami. Chain Daily však zdôraznil, že „odhodlanie a dôvera krajiny ďalej otvárať sektor telekomunikačných služieb“.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár