Nvidia vyrába grafické karty určené na ťažbu, aby sa predišlo chaosu

od Martin Tkáč

Výrobca grafických kariet Nvidia vytvára po predchádzajúcom kompromise samostatné riadky. Teraz budú grafické karty špeciálne navrhnuté buď pre hranie hier alebo pre ťažbu kryptomeny. Medzi grafické procesory (GPU) novej generácie spoločnosti Nvidia budú patriť GeForce RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti. Tieto grafické karty však úmyselne obmedzili niektoré svoje možnosti. Týmto spôsobom ich môžu efektívne využívať iba hráči a nie ťažiari kryptomien.

Nvidia bude tiež vyrábať špeciálne procesory na ťažbu kryptomeny (CMP), ktoré nie sú také prepracované ako bežné grafické karty. Výrobca grafických kariet využíva túto stratégiu, aby sa vyhol svojim predchádzajúcim skúsenostiam s trhovým cyklom kryptomeny.

Boom a kolaps

Počas predchádzajúceho boomu kryptomien v roku 2017 videla Nvidia ťažiarov kryptomien, ako zhltli jej ponuku grafických kariet. Na uspokojenie tohto dopytu zvýšila svoju výrobu. Keď však ceny kryptomeny rástli, ťažiari prešli od grafických kariet k špecializovanejším čipom na mieru.

To spôsobilo, že Nvidia mala nadbytok nepredaných zásob a jej situácia sa ešte zhoršila kvôli záplave použitých kariet na trhu s náhradnými dielmi.

V dôsledku toho musela spoločnosť Nvidia v novembri 2018 znížiť ročný odhad predaja na 2,7 miliardy USD. V porovnaní s odhadmi analytikov to bol pokles o 700 miliónov dolárov. To potom viedlo k tomu, že investori akcie opustili, čo malo za následok stratu 20% do dvoch dní.

Nvidia zdieľa trh

Aby sa zabránilo podobnému rozmachu a rastu, Nvidia rozlišuje svoju produkciu medzi rôznymi trhmi. Pre svoje grafické karty určené pre hry obmedzila Nvidia hashovaciu frekvenciu, čo ich robí pri digitálnej ťažbe neúčinnými. Medzitým tiež predstavila CMP karty. Pretože sa nedajú použiť na bežné grafické úlohy, nezaplavia trh s náhradnými dielmi GPU.

Ďalej, pretože sú menej pokročilé ako GPU, môže Nvidia použiť na výrobu CMP vyradené grafické karty. Čipy, ktoré sa považujú za nevhodné z dôvodu výrobnej alebo funkčnej chyby, by boli zvyčajne zamietnuté. Teraz, keď nepotrebujú svoje úplné schopnosti, aby boli užitočné v ťažobnom priemysle, môže ich spoločnosť znova použiť.

Teraz Nvidia potrebuje iba určiť veľkosť každého zo svojich trhov. Predtým nedokázala určiť, koľko z jej žetónov išlo hráčom a koľko baníkom. Medzitým Jon Peddie Research, ktorý sleduje trh s grafickými kartami, odhaduje, že 25% grafických kariet s dodatočným hardvérom dodaných v prvom štvrťroku 2021 pripadlo baníkom. To je približne 700 000 kariet v hodnote 500 miliónov dolárov.

zdroj: beicrypto.pl,

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár