Nórsko ťažbu Bitcoinu nezakáže

Nórsko ťažbu Bitcoinu nezakáže

od Martin

Donedávna sa objavovali informácie, že Nórsko môže zakázať ťažbu kryptomien, ale ako sa ukazuje, už nie sú platné. Nórsky parlament hlasoval 10. mája a navrhovaný návrh zákona bol zamietnutý.

Zákaz ťažby v Nórsku

Projekt na zákaz ťažby bitcoinov v Nórsku bol prvýkrát navrhnutý v marci tohto roku. Jeho propagátorom bola Červená strana (Nórska komunistická strana). Tento týždeň sa však hlasovalo a parlament návrh rázne zamietol. Zákon podporili iba ľavicové nórske strany vrátane Socialistickej ľavice, Červenej a Zelenej.

Jaran Mellerud, analytik z Arcane Research, hovoril o tejto záležitosti:

Hlasovanie, ktoré tieto strany prehrali, bolo proti všeobecnému zákazu ťažby bitcoinov vo veľkom. Po prehre v tomto hlasovaní sa tieto politické strany pravdepodobne ešte raz pokúsia zvýšiť energetickú daň špeciálne pre baníkov, čo je teraz ich jediný nástroj ktorý majú.

Na rozdiel od úsilia politických strán, BTC ťažobné spoločnosti v Nórsku v posledných rokoch veľmi dobre prosperujú. Nórsko má v súčasnosti 1% podiel na globálnom hash rate bitcoinov, pričom všetky operácie poháňa zelená energia. Mellerud dodal, že „politické strany v Nórsku, ktoré sú nepriateľské voči bitcoinom, sa pokúsili prinútiť bitcoinových baníkov, aby opustili krajinu, zavedením vyššej sadzby dane z energie špeciálne pre baníkov alebo dokonca pokusom o zákaz ťažby“.

Našťastie sa tak nestalo. Rozhodnutie vlády zrušiť zákaz ťažby Bitcoinu by malo byť posledným klincom do rakvy ich úsilia o vykorenenie tohto odvetvia.

Nórska ťažba

Zelená oáza

Nórsko je „zelenou oázou“ pre ťažbu BTC. Krajina sa pýši dostatkom vodnej energie a nízkymi cenami energií, najmä na severe.

V strednom a severnom Nórsku sú náklady na jednu kilowatthodinu 0,12 NOK (0,012 USD). Ide o mimoriadne konkurenčnú sadzbu v medzinárodnom meradle.

Nórsky spravodajský článok E24 uvádza, že „bežné domácnosti, podniky a verejný sektor platia daň z elektriny vo výške 15,41 øre (0,015 USD) za kilowatthodinu“. V niektorých prípadoch však „má ťažobný priemysel zníženú daň z elektriny“.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár