Nishad Singh, bývalý riaditeľ FTX, priznal vinu

Pred viac ako týždňom sme písali, že Nishad Singh, bývalý technický riaditeľ spoločnosti FTX, chce spolupracovať s federálnymi prokurátormi a dosiahnuť dohodu o priznaní viny. Včera sa priznal k obvineniam z trestného činu, ktoré boli voči nemu vznesené.

od Simona

Newsletter news

Nishad Singh priznal svoju vinu

Bývalý technický riaditeľ spoločnosti FTX Nishad Singh priznal svoju vinu v súvislosti s obvineniami voči nemu vrátane prania špinavých peňazí a porušenia amerických zákonov o financovaní kampaní.

Ako sa vyjadril k celému prípadu? Povedal, že ho „neuveriteľne“ mrzí jeho úloha v činnosti FTX.

Možno pripomenúť, že Singh zohral kľúčovú úlohu pri navrhovaní a vývoji infraštruktúry burzy FTX. Pôvodne ho v roku 2017 zamestnala spoločnosť Alameda Research. O dva roky neskôr začal úzko spolupracovať so Samom Bankman-Friedom.

Počas pojednávania, ktoré sa konalo na súde v New Yorku, Singhova právnička Danielle Sassoonová vysvetlila, že jej klient priletel z Bahám, aby pomohol pri vyšetrovaní, ktoré sa začalo v dôsledku krachu FTX.

Singh vypovedal, že už v polovici roku 2022 vedel, že spoločnosť Alameda Research využíva prostriedky klientov Sama Bankman-Frieda.

Agentúra Reuters sa pokúsila kontaktovať najzainteresovanejšiu stranu, Bankman-Frieda, aby sa vyjadrila k nedávnemu vývoju. Podľa novinárov však bývalý generálny riaditeľ FTX nebol ochotný priznanie svojho bývalého kolegu komentovať.

súd

Slučka okolo Bankman-Friedovho krku sa uťahuje

K tomu treba dodať, že Bankman-Friedova situácia sa zhoršuje. Okrem Singha sa do sporu s americkými orgánmi pustili aj bývalá generálna riaditeľka spoločnosti Alameda Caroline Ellisonová a spoluzakladateľ FTX Gary Wang. Títo dvaja tiež priznali svoju vinu. Ellisonová v tejto súvislosti poskytla podrobnú správu, ktorá potvrdila použitie finančných prostriedkov zákazníkov FTX v operáciách spoločnosti Alameda.

Bankman-Fried čelí 12 obvineniam vrátane spáchania finančného podvodu, prania špinavých peňazí alebo nezákonného financovania kampane. Na súdny proces si počká do októbra tohto roku. Hrozí mu viac ako 100 rokov väzenia (v praxi teda doživotie). Svoju vinu však stále nepriznáva.

Mnohé nasvedčuje tomu, že bývalý šéf FTX bude uznaný vinným. Nie je však jasné, či dostane maximálny trest.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár