Nigérijská SEC zakladá divíziu finančných technológií

od Martin Tkáč

Osem mesiacov po tom, čo nigérijská centrálna banka zakázala bankám poskytovať služby subjektom a investorom v oblasti kryptomien, národná komisia pre cenné papiere a burzy (SEC Nigeria) vytvorila fintechovú jednotku, ktorá má pomôcť sformulovať predpisy pre priemysel digitálnych aktív.

Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) menuje fintechový tím na výskum kryptomien

Regulátor oznámil, že nová pobočka bude skúmať investície a produkty v oblasti kryptomeny s cieľom vypracovať regulačné pokyny, ktoré pomôžu chrániť investorov. Lamido Yuguda, generálny riaditeľ spoločnosti SEC Nigeria, k tomuto hnutiu uviedol:

Tento trh pozorne sledujeme, aby sme zistili, ako môžeme odvodiť predpisy, ktoré investorom pomôžu chrániť ich investície do blockchainu.

Keďže SEC považuje všetky aktíva kryptomeny „za cenné papiere, pokiaľ sa nepreukáže opak“, Yuguda dodal, že Komisia prikročí k regulácii, keď budú digitálne meny integrované do nigérijského bankového systému.

Napriek tomu, že SEC Nigéria len nedávno vytvorila výskumnú jednotku fintech, agentúra oznámila svoj zámer regulovať priestor kryptomien vlani, šesť mesiacov pred zavedením zákazu.

V septembri 2020 regulátor uviedol, že je primerane pripravený vypracovať regulačné usmernenia pre priemysel.

Emomotimi Agama – vedúci trhovej infraštruktúri a inovácie v SEC Nigéria – vtedy zdôraznil, že agentúra úzko spolupracuje s niekoľkými inštitúciami. Patria sem Cambridgeské centrum alternatívnych financií, Svetová banka a ďalšie. Cieľom bolo zaistiť, aby nigérijský ekosystém kryptomien „nezostal sterilný, ale fungoval podľa základných princípov“.

Napriek zákazu je Nigéria na prvom mieste v transakciách P2P

Pripomeňme, že vo februári 2021 vydala CBN obežník, ktorý zakazuje bankám a iným finančným inštitúciám v krajine obchodovať s kryptomenami.

Je zaujímavé, že tento zákaz nezabránil Nigérijčanom investovať a vykonávať transakcie. Krajina sa rýchlo stala najväčším trhom peer-to-peer (P2P) kryptomien v Afrike.

Centrálna banka krajiny, ktorá sleduje rastúci objem transakcií s kryptomenami, oznámila, že v októbri 2021 plánuje uskutočniť pilotný projekt digitálnej nairy. Podľa správ bude projekt CBDC s názvom „GIANT“ fungovať ako doplnok k bankovkám a bude sa používať aj na zníženie obmedzení na devízových trhoch v krajine.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár