NFT vám môže pomôcť prať peniaze

od Martin Tkáč

Nevymeniteľné tokeny – NFT  majú údajne aj temnú stránku. Mr. Whale, známy investor na trhu s kryptomenami, v blogovom príspevku uviedol, že môžu uľahčiť pranie špinavých peňazí a daňové úniky.

Mr. Whale: NFT majú temnú stránku

Za fasádou bandy znudených bohatých frajerov nakupujúcich digitálne umenie za šialene vysoké ceny je zlovestná a prekrútená schéma prania špinavých peňazí pre ultra bohaté elity kryptomien, aby ich nelegálne zisky vyzerali legitímne – hovorí Mr. Whale

Poznamenal, že pretože umenie je veľmi subjektívne, NFT často nie sú kontrolované zákonodarcami a regulačnými orgánmi. Ako dodal, tento aspekt je hlavným dôvodom, prečo sa umenie už po stáročia používa ako nástroj nelegálnych finančných tokov.

Ako by to vyzeralo v praxi? Bývalý novinár USA Today Isaiah McCall to ukázal:

Ak máte 1 milión USD na nezákonné peniaze, miniete 1 milión na vlastnú NFT. Môžete to urobiť sami alebo použiť dôveryhodný účet tretej strany. Potom odpadky predáte prakticky zadarmo a zarezervujete zisky.

Cat Graffam, odborná asistentka umenia a dizajnu na Lasellovej univerzite v Massachusetts, povedala Whaleovi, že NFT sa už používajú na pranie špinavých peňazí podobným spôsobom ako fyzické umenie:

Dokonca môže byť jednoduchšie premiestniť špinavé finančné prostriedky, pretože sú viazané na decentralizovanú menu a skutočnosť, že neexistujú žiadne fyzické umelecké diela, ktoré by bolo potrebné prepravovať alebo skladovať v zámorských skladoch daňových rajov.

NFT bude pod drobnohľadom regulátorov?

Z týchto dôvodov trh NFT pravdepodobne skôr alebo neskôr pritiahne pozornosť regulačných orgánov a daňových úradov. Pán. Whale uviedol, že nie je pochýb o tom, že vlády nakoniec tento trend potlačia, a dodal, že „hoci existuje veľa búrz NFT bez regulácie KYC / AML, v budúcnosti sa to určite zmení“.

Už teraz sú investori, ktorí používajú zisky z držby svojich kryptomien na nákup NFT, pravdepodobne nútení platiť daň z kapitálových výnosov pri vyrovnávaní svojho príjmu v USA.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár