NFT projekt Akutars mal vážnu chybu v kóde. To viedlo k zablokovaniu vo výške 33 miliónov dolárov

od Martin Tkáč

Vývojový tím AkuDreams má problém s exploitom a inteligentnou zmluvou. Tieto dva faktory narušili aukcie NFT projektu a zanechali mu 33 miliónov dolárov, ku ktorým momentálne nikto nemá prístup.

AkuDreams má vážny problém

Dlho očakávaný projekt NFT Akutars bol cez víkend zničený exploitom (programom určeným na využitie existujúcich softvérových chýb) a chybou, ktorá spôsobila, že viac ako 11 500 ETH v hodnote takmer 33 miliónov dolárov bolo navždy odstavených a nedostupných ani vývojovému tímu.

Zneužitie vykonal niekto, kto sa pokúsil demonštrovať zraniteľnosť projektu a nie ukradnúť finančné prostriedky.

Projekt spustili v piatok 22. apríla na holandskej aukcii. Ide o aukciu, pri ktorej sa vyvolávacia zvyčajne veľmi vysoká cena a postupne sa znižuje. Toto je sprevádzané odpočítavaním v smere hodinových ručičiek. Prvým, kto zastaví hodiny, sa stáva kupujúcim.

Aukcia sa začala na 3,5 ETH. Len 5 495 z 15 000 dostupných NFT bolo ponúknutých na predaj. Účelom smart kontraktu bolo vrátiť všetky prostriedky nevýherným uchádzačom.

0xInuarashi, tvorca viacerých projektov NFT, vo vlákne na Twitteri z 23. apríla vysvetľujúcom chybu vo výške 33 miliónov dolárov napísal, že inteligentná zmluva Akutars bola nakódovaná tak, aby sa návratnosť uchádzačov spracovala predtým, ako tím mohol vybrať akékoľvek prostriedky.

Zmluva obsahovala výhradu, že treba predložiť minimálny počet ponúk. Tá bola zasa stanovená na úrovni počtu NFT dostupných v aukcii.

Bohužiaľ, vzhľadom na skutočnosť, že niektorí uchádzači vygenerovali niekoľko obchodov na rovnakú ponuku, podmienky obchodu viedli k tomu, že finančné prostriedky sa nikdy neuvoľnili, čím sa navždy zablokovalo takmer 33 miliónov dolárov v ETH.

NFT aukcia

Vyššie uvedené je medzera, ktorá bude projekt stáť veľa. Akutars preberá zodpovednosť za kód a dodáva, že exploit „nebol vyrobený zo škodoradosti“. Osoba, ktorá je za neho zodpovedná, mala v úmysle na problém „upozorniť“.

Prepáčte, polepšíme sa!

V tweete sa zakladateľ projektu Micah Johnson ospravedlnil komunite a poznamenal, že keď zlyhal, „bude pokračovať v stavbe projektu tehlu po tehle“ a bude sa snažiť vyhnúť podobným problémom.

Tím tiež uviedol, že vráti finančné prostriedky, ako aj pošle NFT víťazným uchádzačom.

V aktualizácii zverejnenej v nedeľu 24. apríla zase vývojári napísali, že prepísali smart kontrakt, ktorý následne preverili viacerí experti.

zdroj: blockchain.news, freepik.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár