NFT a GameFi sú na tom lepšie ako DeFi

od Simona

Analytická platforma DappRadar zverejnila podrobnú správu analyzujúcu stav trhu s kryptomenami. Zahŕňala najmä tri oblasti: DeFi, NFT a hry s kryptomenami. Ukazuje, že pád Terra nezničil celkové ekosystémy DeFi. Objem obchodov NFT klesol v porovnaní s aprílom len o 6 %, merané cenami tokenov, a záujem o blockchainové hry zostal stabilný.

NEWSLETTER okrypte.sk

DeFi nie je mŕtve

Podľa správy DappRadar bolo DeFi v máji najviac postihnutým sektorom. Jeho TVL bol tento mesiac 117 miliónov dolárov o 45 % menej ako na konci apríla. Spomedzi všetkých protokolov DeFi bol Tron jedinou sieťou, ktorá zaznamenala kladnú hodnotu až 47 % m/m. Všetky ostatné veľké projekty boli odmietnuté.

Napriek historickému úpadku ekosystému Terra sa v správe uvádza, že tento sektor nie je ani zďaleka mŕtvy. V medziročnom porovnaní dosiahol 11 % nárast v TVL. Navyše dominantná decentralizovaná burza Uniswap prekonala v tom istom mesiaci objem transakcií 1 bilión USD.

Konsolidácia NFT

Objem transakcií NFT klesol o 20 % m/m (merané v USD), ale toto číslo by bolo 6 %, ak by bolo vyjadrené v natívnych tokenoch. Správa ukazuje, že medvedí trh zásadne neotriasol názormi ľudí na tento sektor.

Stojí za zmienku, že NFT Solana vygenerovala 335 miliónov dolárov na všetkých trhoch. V porovnaní s aprílom to znamená nárast o 13 %. Napriek poklesu minimálnych cien projektov ako BAYC a MAYC sektor nestratil dynamiku. Nové protokoly stále priťahujú investorov.

Pokiaľ ide o trhy, dominancia OpenSea klesla s rastúcou konkurenciou zo strany Magic Eden, Atomic a ďalších. Coinbase, na druhej strane, bol považovaný za „neúspešný experiment“, keďže od svojho spustenia v apríli vygeneroval len 2,5 milióna dolárov.

Správa tiež poznamenáva, že napriek nedávnemu zmenšeniu priestoru NFT prechádza tento rýchlo rastúci sektor od svojho vrcholu v januári tohto roku fázou konsolidácie. V článku sa píše:

Expozícia, ktorú blockchain priemysel dostáva od NFT, stavia dnešný trh s kryptomenami do úplne inej pozície, ako sú podmienky pozorované počas kryptomenovej zimy v roku 2018. Vtedy bola úroveň odhodlania a nadšenia v tomto odvetví alarmujúco nízka. Zatiaľ čo mainstreamové médiá stále obhajujú prasknutie NFT bubliny, trhové podmienky priestoru NFT s tým nesúhlasia.

Hry s kryptomenami zostávajú stabilné

V porovnaní s DeFi a dokonca aj NFT utrpeli kryptomenové hry najmenej. Počet transakcií GameFi klesol v porovnaní s aprílom len o 5 %. Správa tiež citovala investíciu a16z do metaverse vo výške 4,5 miliardy dolárov.

Dokument pridelil najnovšiemu trendu „move-to-earn“, zavádzaniu prvku gamifikácia do fyzickej aktivity, úlohu nového stimulu, ktorý priťahuje nových hráčov a podporuje rast sektora.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár