New York môže zakázať ťažbu kryptomien

od Martin Tkáč

Úrady v New Yorku môžu zakázať ťažbu kryptomien, ktoré sú založené na algoritme Proof-of-Work (PoW). Odvolávajú sa na obavy súvisiace s ochranou životného prostredia.

New York zakáže ťažbu?

Minulý víkend v sobotu a nedeľu, niekoľko skupín na podporu kryptomien, vrátane Blockchain Association a Crypto Council for Innovation začalo upozorňovať blockchainovú komunitu na blížiace sa hlasovanie zhromaždenia v New Yorku.

Oficiálna webová stránka štátneho senátu zatiaľ neuviedla konkrétny dátum hlasovania.

Predpisy S6486D / A7389C si však kladie za cieľ zaviesť dvojročné moratórium na ťažbu kryptomien, ktoré využívajú mechanizmus konsenzu Proof of Work (PoW). Nové predpisy by zmenili existujúci zákon o ochrane životného prostredia tak, aby bol v súlade so zákonom o líderstve v klíme a ochrane spoločnosti z roku 2019.

V praxi to znamená až 40 % zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030. Podľa autorov projektu je ťažba na ceste k dosiahnutiu tohto cieľa. Navrhujú preto zverejniť moratórium na vydávanie a obnovovanie ťažobných licencií.

Návrh zákona však obsahuje niekoľko dôležitých upozornení. Ako hovorí jedna klauzula, „oddelenie neschváli žiadosť o obnovenie existujúceho povolenia, ak je zámerom žiadosti o obnovenie zvýšiť alebo povoliť alebo zvýšiť množstvo elektriny spotrebovanej alebo použitej pri ťažbe kryptomien.“

To by mohlo znamenať, že závery podnikateľov z ťažobného trhu zamerané na udržanie existujúcich štátom licencovaných kapacít nebudú podliehať novým obmedzeniam.

ťažba kryptomien v new yorku

Ďalšou dôležitou výhradou je, že obe časti moratória sa týkajú „zariadení na výrobu elektriny“, ktoré „používajú palivo na báze uhlia“, čo znamená, že navrhované pravidlá sa nebudú týkať ťažby obnoviteľnej energie. Zahŕňali by však zariadenia, ako je prestavaná plynová elektráreň Greenidge Generation pri jazere Seneca.

Predstavitelia kryptomenového priemyslu vyzvali občanov štátu New York „protech, inovácie, kryptomeny“, aby boli aktívni a povzbudili členov zhromaždenia, aby hlasovali proti moratóriu. Po hlasovaní v zhromaždení musí návrh zákona prejsť štátnym senátom, kým sa dostane na stôl guvernéra, ktorý má stále právo vetovať dokument.

zdroj: cointelegraph.com, freepik.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár