New York bude mať vlastnú kryptomenu

od Martin Tkáč

New York už dlho odstrašuje spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami a je jedným z najtvrdších štátov na podnikanie. Zdá sa ale, že veci sa zmenia s novým starostom priateľským k bitcoinom, ktorý prevezme vedenie. Teraz má mať New York svoju vlastnú kryptomenu a potenciálne možnosť zarobiť desiatky miliónov dolárov bez toho, aby pohol prstom.

Eric Adams, zvolený starosta New Yorku, je závan čerstvého vzduchu pre komunitu kryptomien v štáte. Oficiálne sa ešte neujal funkcie, no už sa stal jednou z najpopulárnejších postáv v brandži. Sľúbil, že z New Yorku urobí bitcoinové centrum a obhajuje blockchainové vzdelávanie na školách.

Toto úsilie sa vyplatilo. CityCoins si zvolili NYC ako svoje ďalšie veľké mesto na spustenie komunitne vedenej kryptomeny. Projekt beží na protokole Stacks a vyvíja mestské tokeny, ktoré generujú pasívny príjem pre mesto.

NYC bojovalo s Austinom o ďalší mestský token, ale starosta Adams naklonil misky váh v prospech svojho mesta otvorenou podporou Bitcoinu. Patrick Stanley, vedúci komunity pre CityCoins povedal pre Bloomberg:

Hlasovali sme o tom, aké mesto by malo byť ďalšie. Dve najlepšie voľby boli New York a Austin. Po tom, čo starosta Adams hovoril minulý týždeň, sa komunita rozhodla aktivovať New York City.

New York má ako krypto centrum konkurovať Miami

Mesto New York sa v priebehu niekoľkých týždňov dostalo z mesta, ktorému sa kryptomenové spoločnosti vyhýbali a z ktorého utiekli do bitcoinového raja. V minulosti niektoré známe spoločnosti a lídri kritizovali štát a jeho lídrov, najmä finančný regulátor NYDFS, za snahu zastaviť kryptomenové spoločnosti prostredníctvom BitLicense.

Kraken je jedným z tých, ktorí dali zbohom New Yorku. Vo svojom vyhlásení opísal BitLicense ako stvorenie také odporné, že „ani Kraken nemá odvahu ani silu čeliť jeho škaredým, veľkým, špicatým zubom“.

Na konferencii Consensus 2018 zakladateľ ShapeShift Erik Voorhes tiež kritizoval BitLicense a tvrdil, že brzdí New York City pred novým finančným úsvitom. Voorhe povedal jasajúcemu davu:

Tu sme dve míle od Sochy slobody a nemôžete predávať CryptoKitties v stave bez tejto licencie. To, čo sa tu stalo, je absurdné.

Lolli, ďalší Bitcoin startup, ktorý musel opustiť New York, opísal BitLicense ako neúspešný experiment, ktorý vykonával „reguláciu udusením“.

Teraz však existuje nový optimizmus pre krypto spoločnosti. Starosta Adams chce, aby sa New York stal bitcoinovým centrom, a o túto korunu ide priamo do Miami.

Miami už má mestskú mincu známu ako MiamiCoin. Spustila sa v auguste a len za tri mesiace odvtedy mesto zarobilo 21 miliónov dolárov. Cudzí ľudia posielajú token STX do určenej peňaženky, aby ťažili MiamiCoin, pričom určité percento z toho ide do mestskej peňaženky.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár