Nayib Bukele organizuje stretnutie so zástupcami 44 krajín. Témou bude adopcia bitcoinu

od Michaela

Prezident Salvadoru Nayib Bukele na Twitteri oznámil, že v pondelok 16. mája sa stretnú zástupcovia 32 centrálnych bánk a 12 finančných úradov zo 44 krajín, aby prediskutovali finančnú inklúziu, digitálnu ekonomiku, netradičné bankovníctvo, adopciu bitcoinu v Salvádore a iné takéto problémy.

Nayib Bukele a diskusia s centrálnymi bankami

V nasledujúcich tweetoch prezident uviedol presný zoznam centrálnych bánk, ktoré spomínal.

V piatok 13. mája sa na Twitterovom účte Bitcoin Beach uviedlo, že „centrálni bankári z Angoly, Arménska, Bangladéša, Burundi, Konga, Kostariky, Egypta, Gambie, Ghany, Indie, Namíbie, Senegalu, Sundanu, Ugandy, Zambie a ďalších 25 rozvojové krajiny dnes nastupujú do lietadiel do Salvadoru.

Krátko po oficiálnom vyhlásení prezidenta Bukeleho zverejnil Bitcoin Beach na Twitteri mapu sveta, ktorá zjavne zahŕňa krajiny, ktoré sa už bitcoinu otvárajú alebo sa zúčastňujú pondelkového stretnutia.

El Salvador uznal BTC za úplné zákonné platidlo v roku 2021. Ak prezident Panamy podpíše nový zákon o bitcoinoch, jeho krajina bude po Salvádore a Stredoafrickej republike tretím miestom na svete, kde je pôvodná kryptomena uznávaná ako plnohodnotný spôsob platby. Otázka je, aké efekty prinesie pondelkové stretnutie? Je známe, že tieto krajiny majú diskutovať aj o iných otázkach, ako je napríklad finančná inklúzia a problémy, že bankový systém nie je dostupný pre všetkých ich občanov.

Bitcoinová revolúcia

Ak viac krajín začne uznávať bitcoin ako svoju menu, môžeme začať hovoriť o bitcoinovej revolúcii, ktorá sa odohráva pred našimi očami.

Kroky El Salvadoru sa nepáčia napr. Medzinárodnému menovému fondu (MMF), ktorý zastupuje globálne záujmy USA. Svetové inštitúcie tvrdia, že myšlienka považovať bitcoin za de facto skutočnú menu nie je múdra a zahŕňa obrovské riziko, ktoré je zase výsledkom kolísania výmenného kurzu BTC.

Napriek kritike zo strany MMF sa bitcoinu a iným kryptomenám čoraz viac otvárajú aj ďalšie rozvojové krajiny. Môžete si dokonca všimnúť rozdelenie. Niektoré krajiny chcú akceptáciu BTC, zatiaľ čo iné pracujú na svojom CBDC.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár