Nayib Bukele kúpil ďalších 80 bitcoinov

od Martin Tkáč

Nedávny krach kryptomien viedol k prudkému poklesu cien digitálnych aktív. Prezident Salvadoru Nayib Bukele využil príležitosť a opäť kúpil bitcoiny.

NEWSLETTER okrypte.sk
Salvádor opäť nakupuje bitcoiny

Prezident Nayib Bukele dnes informoval, že El Salvador kúpil ďalších 80 bitcoinov za priemernú cenu 19 000 dolárov, pričom celkovo minul približne 1,5 milióna dolárov. „Ďakujem za lacný predaj,“ napísal v tweete obsahujúcom snímky obrazovky potvrdzujúce 40 transakcií.

Posledný nákup bitcoinov v tejto krajine bol v máji. Pri príležitosti tejto transakcie Bukele kúpil 500 bitcoinov za priemernú cenu 30 744 dolárov. V tom čase El Salvador vlastnil celkovo 2 301 bitcoinov v hodnote približne 71,4 milióna dolárov. Teraz, po poslednom nákupe a znížení sadzieb, má El Salvador 2 381 bitcoinov v celkovej hodnote 46,4 milióna dolárov.

Prezident Salvadoru sa opäť pokúša nakupovať, zatiaľ čo na trhu pretrváva medvedí sentiment. Sú z veľkej časti spôsobené politikou centrálnej banky, reguláciami a čiernou sériou firemných zlyhaní súvisiacich s odvetvím kryptomien. Bitcoin sa obchoduje okolo roku 2017 ATH.

Nayib Bukele Portfolio Tracker

Podľa webovej stránky Nayib Bukele Portfolio Tracker, jeho prvé nákupy boli v septembri 2021, keď mal bitcoin cenu okolo 52 000 dolárov. Prezident Salvadoru v tom čase neprejavil žiadnu zvláštnu tendenciu k rozumnému nákupu.

Jeho druhý najväčší nákup 420 BTC sa uskutočnil 27. októbra 2021. Bitcoin bol vtedy 60 345 dolárov. Kvôli turbulenciám na trhoch El Salvador naďalej odkladá očakávané vulkanické dlhopisy, ktoré mali byť vydané do 20. marca 2022. Táto plánovaná ponuka dlhopisov v hodnote 1 miliardy dolárov má za cieľ financovať Bitcoin City, modernú komunitu na úpätí sopky Conchagua.

Niektorí odborníci z odvetvia sa domnievajú, že dno môže byť blízko. Analytici JPMorgan v správe zverejnenej v stredu uviedli, že znižovanie zadlženosti, ktoré vyvolalo nedávny pogrom s kryptomenami, nemusí trvať dlhšie. Tiež sa domnievajú, že silné financovanie rizikovým kapitálom možno chápať ako pozitívne znamenie.

Pri nákupoch v máji prezident Salvadoru naznačil, že sa pozerá na bitcoin ako na dlhodobú investíciu. Minister financií Alejandro Zelaya zase rozhodne poprel obavy, že pokles hodnoty bitcoinu akýmkoľvek spôsobom ovplyvní fiškálne zdravie krajiny, pričom uviedol, že riziko je „extrémne minimálne“.

V čase písania tohto článku stráca portfólio BTC El Salvadoru 60 miliónov dolárov alebo viac ako 57 % hodnoty.

zdroj: blockworks.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár