Nayib Bukele ironicky ukazuje Petrovi Schiffovi, prečo má bitcoin výhodu oproti tradičným bankám

od Martin Tkáč

Peter Schiff je kritik bitcoinu známy v komunite kryptomien. Pred niekoľkými dňami jeho banku zatvorili regulačné orgány v Portoriku. V dôsledku toho boli finančné prostriedky klientov až do odvolania zmrazené.

NEWSLETTER okrypte.sk
Dôvodom tohto rozhodnutia a opatrení prijatých orgánmi bolo, že nebola oficiálne splnená požiadavka čistého minimálneho kapitálu. Táto situácia ukazuje, prečo je bitcoin rozhodujúci pre finančnú slobodu.

Netrvalo dlho a zareagovala kryptomenová komunita, ktorá to so svojím odporcom nevzdala a na webe sa začali objavovať prvé komentáre o irónii celej situácie. Svoje pridal aj prezident Salvadoru Nayib Bukele, ktorý je známym bitcoinovým býkom.

Nayib Bukele sa vysmieva Petrovi Schiffovi

Od zatvorenia svojej banky v Portoriku dostal Peter Schiff niekoľko správ od priaznivcov bitcoinu, aby si uvedomil, že by sa to nestalo, keby používal bitcoin.

Jedným z ľudí, ktorí sa otvorene vysmievali súčasnej kryptoskeptickej situácii, je prezident Salvádoru Nayib Bukele. Tento bitcoinový býk mal v minulosti veľa príležitostí na interakciu so Schiffom. Odkedy Salvádor minulý rok prijal BTC ako zákonné platidlo, Peter Schiff sa netajil svojím kritickým postojom k rozhodnutiu vlády.

Bukele ironicky komentoval jeden z tweetov publikovaných spoločnosťou Schiff v januári tohto roku, v ktorých kritik BTC oznámil, že ľudia býčí smerom k pôvodnej kryptomene, ako napríklad generálny riaditeľ MicroStrategy, Michael Saylor alebo prezident Nayib Bukele, budú musieť konečne predať svoje bitcoiny, keď ich hodnota klesne.

Salvadoran sa v reakcii na tweet spýtal svojho oponenta, ako je na tom jeho banka. Treba uznať, že komentár a jeho ironický charakter boli presne načasované.

Diskusie medzi predstaviteľmi týchto dvoch strán sa odohrávajú v čase, keď sú globálne finančné trhy v troskách. Na jednej strane trh s digitálnymi aktívami stratil zo svojich maxím viac ako 60 % svojej trhovej kapitalizácie a na druhej strane je akciový trh na najnižšej úrovni v histórii.

Schiff sa k celej udalosti súvisiacej so zatvorením jeho banky vyjadril a obvinil z toho skorumpovanú miestnu samosprávu. Uviedol, že vláda sa ho nezákonne snaží potrestať za jeho kritiku.

Hoci Peter Schiff verí, že jeho banka bola zatvorená kvôli kritike, ktorú vyslovil voči vláde, máme priamy príklad toho, ako centralizované finančné inštitúcie, akými sú banky, zámerne obmedzujú finančnú slobodu občanov. Je pravda, že kurz bitcoinu sa môže v priebehu času meniť, no jeho majiteľ má plnú kontrolu nad svojimi prostriedkami, pokiaľ ich, samozrejme, neumiestnil na centralizovanú burzu.

Kryptomeny na pomoc nebankovým občanom

Kritici kryptomien často používajú volatilitu na tomto trhu ako argumenty proti tomuto typu aktív. Ani tradičný finančný trh však nie je v lepšej kondícii, inflácia dosahuje desaťročné maximá a viaceré špičkové spoločnosti zaznamenali v roku 2022 väčšie straty ako bitcoin.

Veľmi dôležitým faktom je, že bitcoin zohral kľúčovú úlohu pri poskytovaní finančnej slobody takmer 70 % populácie El Salvadoru bez bankového účtu. Hoci BTC klesol o viac ako 60 % v porovnaní s novembrovým ATH a kritici často venujú pozornosť tomuto detailu, keď spochybňujú nákupy BTC v Salvádore, krajina priviedla do finančného sveta 4 milióny ľudí bez bankového účtu pomocou domácej peňaženky Chivo.

Sieť finančných prevodov v Salvádore bola posilnená práve prijatím BTC, čo umožňuje uskutočniť milióny cezhraničných transakcií s minimálnymi poplatkami. Aktivity El Salvadoru na trhu s kryptomenami sú dokonalým príkladom toho, ako môže bitcoin poskytnúť finančnú slobodu ľuďom bez bankového účtu.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár