Návrh zákona o regulácii stablecoinov v USA rozdeľuje kongresmanov

V stredu sa v americkom Kongrese diskutovalo o návrhu zákona o regulácii trhu so stablecoinmi. Nová legislatíva však medzi politikmi vyvolala veľa emócií. Niektorí kongresmani sa k obsahu dokumentu vyjadrili kriticky.

od Simona

Newsletter news

USA sa pokúšajú regulovať stablecoiny

Výbor pre finančné služby USA 15. apríla zverejnil návrh legislatívy týkajúcej sa sektora stablecoinov. Cieľom návrhu zákona je predovšetkým stanoviť požiadavky a pravidlá, ktoré by museli emitenti tohto typu aktív dodržiavať. Spomína sa v ňom aj ďalší výskum digitálneho dolára.

Minulú stredu sa v americkom Kongrese uskutočnilo vypočutie, na ktorom politici diskutovali o otázkach súvisiacich s týmto dokumentom. Nechýbali extrémne názory na obsah navrhovaného zákona, čo viedlo k rozdeleniu členov Kongresu.

Autormi zatiaľ nepomenovaného návrhu zákona sú Maxine Watersová (zástupkyňa Demokratickej strany v Kalifornii) a Patrick McHenry (člen Snemovne reprezentantov USA). Návrh zákona sa pripravoval už dlhší čas a minulý rok jeho dvaja autori diskutovali o tejto právnej myšlienke s ostatnými kongresmanmi. Ministerstvo financií medzitým prispelo k vypracovaniu prvého právneho predpisu, ktorý sa vzťahuje na sektor digitálnych aktív.

usa

Názory sa rozchádzajú

Maxime Watersová však počas stredajšieho čítania návrhu oznámila, že konečná verzia sa prudko odchyľuje od tej, o ktorej sa diskutovalo v roku 2022.

„Pán McHenry ma trochu znepokojil, keď povedal, že poslanci na jeho strane prišli s úplne novým návrhom zákona. Predložený návrh zákona v žiadnom prípade neilustruje výsledok rokovaní medzi nami dvoma. Myslím, že začíname od nuly,“ povedala Watersová.

Svoju kritiku vyjadril aj Stephen Lynch, starší demokrat, ktorý zastáva pozíciu v podvýbore pre digitálne aktíva. Podľa jeho názoru je funkcia stablecoinov opísaná v dokumente skreslená. Poukázal na to, že táto trieda aktív sa používa skôr na „špekulatívne obchodovanie s kryptomenami a investíciami“ než na „reálne platby“.

Úradujúci predseda výboru McHenry sa však postavil na obranu najnovšej verzie návrhu zákona a uviedol, že je „dôležitý na medzinárodnej aj domácej úrovni“. Naproti tomu French Hill (republikán zastupujúci okres Arkansas) zhodnotil túto verziu ako zjavne dvojstranný návrh zákona a nazval ho „Maxime McHenry“.

Wartersová a McHenry sa však zhodli v jednom bode. Obaja sa domnievali, že je dôležité mať na pamäti udalosti na trhu s kryptomenami, ku ktorým došlo od prerokovania pôvodnej verzie návrhu zákona. Uvádzajúc príklad krachu FTX, spoločne konštatovali, že je potrebné rýchlo a rozhodne pristúpiť k regulácii tohto sektora. Viac informácií o návrhoch zákona si môžete prečítať tu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár