Návrh zákona o digitálnom rubli bol zaslaný ruskému parlamentu

Návrh zákona o digitálnom rubli bol predložený Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu.

od Simona

Newsletter news

Zákon o digitálnom rubli

Skupina ruských zákonodarcov na čele s predsedom Výboru pre finančný trh Anatolijom Aksakovom predložila návrh zákona o digitálnom rubli, digitálnej mene centrálnej banky (CBDC), ktorú vydal ruský menový úrad. Dokument navrhuje legislatívne zmeny, ktoré majú vytvoriť podmienky na realizáciu projektu.

Podľa vysvetliviek k návrhu zákona, ktoré cituje spravodajský portál RBC, je hlavným cieľom návrhu zákona vyvinúť potrebnú platobnú infraštruktúru pre digitálny rubeľ. Predstavitelia veria, že to poskytne ruským občanom, firmám a štátu prístup k rýchlym, pohodlným a lacným prevodom.

Cieľom zákona je aj novelizácia viacerých existujúcich ustanovení. Napríklad zákon „O národnom platobnom systéme“, do ktorého chcú poslanci Dumy pridať definície súvisiace s problematikou CBDC.

Nové nariadenia dávajú Ruskej banke veľkú moc a robia z nej jediného prevádzkovateľa platformy CBDC. Stanovujú tiež postupy na otváranie digitálnych rubeľových peňaženiek a prístup k uvedenej platforme.

Novela zákona „O menovej regulácii a menovej kontrole“ zabezpečuje status digitálneho rubľa ako meny Ruskej federácie a definuje CBDC vydané centrálnymi bankami iných krajín ako cudzie meny.

Novely federálneho zákona „O osobných údajoch“ zasa umožňujú Ruskej centrálnej banke spracúvať osobné údaje bez získania súhlasu a bez toho, aby bolo potrebné vopred informovať orgán zodpovedný za ochranu práv na osobné údaje.

Russian GIF

Práce prebiehajú od roku 2020

Centrálna banka Ruska predstavila svoj koncept vytvorenia digitálnej meny v októbri 2020 a prototyp platformy pripravila už v decembri 2021. V máji 2022 menové orgány oznámili, že v apríli 2023 plánujú spustiť testy CBDC v reálnom platobnom prostredí .

V júni, tvárou v tvár stupňujúcim sa západným sankciám uvaleným na krajinu v súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu, úrady uviedli, že urýchľujú práce na projekte s cieľom naplno spustiť digitálny rubeľ už v roku 2024. V súčasnosti viac ako tucet ruských bánk a ďalších bánk sa zúčastňuje testov finančných inštitúcií.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár