NASA použije technológiu blockchain na ďalšie pristátie na Mesiaci

NASA spolu so svojimi partnermi plánuje zaviesť priekopnícke riešenia založené na technológii blockchain. Pôjde o databázy na blockchaine. Všetko to súvisí s projektom Artemis, návratom ľudí na striebornú zemeguľu. Prvé „dátové kosti“ uložené na blockchaine budú vypustené smerom k Mesiacu už vo februári 2024.

od Simona

Misia Artemis alebo plán NASA na návrat ľudí na striebornú zemeguľu

Projekt Artemis pozostáva z troch vesmírnych misií, ktorých cieľom je vrátiť ľudskú nohu na striebornú zemeguľu. Treba spomenúť, že prvá fáza projektu je už za nami, keďže misia Artemis I, teda štart rakety SLS s kozmickou loďou Orion na palube, sa začala v novembri 2022. Cesta vesmírnej lode, ktorá má dopraviť ľudí na Mesiac, bola úspešná.

Počas ďalšej etapy, misie Artemis II, sa kozmická loď Orion opäť vydá na obežnú dráhu Mesiaca a odvezie tam astronautov. Let sa uskutoční v novembri 2024 a partnermi projektu Artemis je technologický startup Lonestar, ktorý poskytne technológiu blockchain. Na obežnej dráhe Mesiaca bude vybudovaná malá vesmírna stanica Gateway, ktorá sa stane vesmírnym uzlom umožňujúcim astronautom bezpečne pristáť a vrátiť sa na Zem.

Vo februári 2024 bude k Mesiacu vypustený náklad s „dátovými kosťami“. Zozbierané údaje sa budú ukladať do blockchainu. Po návrate na Zem sa z nich budú čítať údaje. To všetko má pripraviť vesmírnu architektúru pred misiou Artemis III, ktorá je plánovaná na rok 2025.

Blockchain

Technológia blockchain ako jeden zo základov pristátia na Mesiaci

Návrat človeka na Mesiac má byť predohrou k ďalším vesmírnym cestám, z ktorých najdôležitejšia je, samozrejme, expedícia na Mars. Misia Artemis je preto generálnou skúškou pred vyslaním človeka na červenú planétu. Technológia blockchain sa ukazuje ako mimoriadne užitočná a praktická vec pre cestovanie do vesmíru.

Možnosť uložiť údaje, ktoré sa nedajú prepísať, je kľúčová nielen pre úspech projektu Artemis, ale aj budúcich vesmírnych ciest. Pokiaľ ide o ostatné, NASA nie je prvá, keďže o využití technológie blockchain v súvislosti s vesmírnymi cestami sa hovorí už minimálne niekoľko rokov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár