Náročnosť ťažby bitcoinu na rekordnej úrovni

od Michaela

Ťažkosti s ťažbou bitcoinov (BTC) dosiahli historické maximum, čím sa znížili už aj tak klesajúce marže ťažiarov.  Čo to znamená pre trh a sieť?

Náročnosť ťažby bitcoinu sa zvyšuje

Podľa údajov spoločnosti btc.com, ktorá monitoruje trh s ťažbou BTC, sa náročnosť ťažby bitcoinu dramaticky zvýšila. Hovoríme o skoku okolo 5 % na 31,25 tis.

Tento nárast tiež nasleduje po približne 5% náraste pred dvoma týždňami, keď úroveň obtiažnosti siete prvýkrát v histórii prekročila oblasť 30 biliónov hashov.

Ťažba bitconu je proces potvrdenia a pridania nového bloku (množiny) transakcií do blockchainu. Používatelia siete, ktorí sa zapoja do procesu ťažby, sú odmenení pevným množstvom BTC za každý blok transakcií, ktorý úspešne overia a pridajú do blockchainu.

ťažba bitcoinu

Je vhodné dodať, že hashrate bitcoinovej siete, teda jej výpočtový výkon, zostal prakticky na rovnakej úrovni, na akej bol.

Za rovnaké dvojtýždňové obdobie však ziskovosť ťažby bitcoinov klesla o približne 13 %.

Počas tejto doby sa cena bitcoinu znížila o 23%. Kurz klesol z približne 39 390 USD (toľko stál BTC 27. apríla) na súčasnú úroveň okolo 28 000 USD.

Za tým všetkým sa skrýva určitá hrozba. Spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou BTC budú vo vážnom nebezpečenstve, ak kryptomena zostane pod 30 000 USD počas dlhšieho obdobia.

Šanca pre Ethereum?

Medzitým sa niektorí ťažiari BTC teraz presúvajú do Etherea (ETH). Dôvod? Vyššia návratnosť investície.

V roku 2021, keď ETH prelomil 4 000 dolárov, sa ťažba ETH stala ešte výnosnejšou. Navyše, ako sa blíži konečné vydanie Etherea 2.0, pre BTC je čoraz ťažšie udržať si dominantné postavenie na trhu.

Stojí za to dodať, že pred trhom s ťažbou BTC je ešte veľa turbulencií. Nedávno sa v EÚ diskutovalo o tom, či zakázať ťažbu kryptomien, ktoré sú založené na algoritme Proof-of-Work, alebo nie.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár