Námestník ruského ministra energetiky požaduje rýchlu reguláciu ťažobného trhu

od Martin Tkáč

V Rusku prebieha diskusia o kryptomenách. Politici sa pýtajú, ako regulovať tento inovatívny finančný trh. Hlas v tejto rozprave teraz prevzal námestník ministra energetiky Evgienij Grabczak. 26. marca povedal, že odvetvie ťažby kryptomien by sa malo rýchlo riešiť.

Jevgenij Grabczak hovorí o bitcoine

V prvom rade Grabczak zdôraznil, že pre orgány na regionálnej, nie federálnej úrovni by bolo najefektívnejšie regulovať trh s BTC baníkmi. Tieto aktivity by mali byť regulované aj prostredníctvom plánov regionálneho rozvoja.

Námestník ministra energetiky zároveň dodal, že právnu medzeru na trhu s ťažbou kryptomien treba riešiť „čo najskôr“.

Právna medzera sťažuje reguláciu tejto oblasti a stanovenie jasných pravidiel hry. Toto právne vákuum by malo byť odstránené čo najskôr. Ak sa chceme nejako zladiť s týmto trhom a v súčasnej realite nemáme iné možnosti, musíme zaviesť právne predpisy, ktoré do regulačného rámca pridajú koncept ťažby kryptomeny,“ povedal Grabchak.

Ťažba BTC

Ropa a plyn za BTC

Minulý týždeň poslanec ruskej Štátnej dumy a predseda energetického výboru Pavel Zavalny navrhol, aby Rusko začalo obchodovať so svojimi surovinami výmenou za bitcoiny. Samozrejme, povedal to v rámci spolupráce s „priateľskými“ krajinami k jeho krajine. Iní by platili za ropu a plyn v rubľoch. Išlo by o akúsi pomstu Kremľa krajinám, ktoré voči Rusku uvalili ekonomické sankcie.

„Pokiaľ ide o naše „spriatelené“ krajiny ako Čína a Turecko, ktoré na nás nevyvíjajú tlak, už nejaký čas im ponúkame platby v národných menách, ako sú rubeľ a juan, povedal Zavaľnyj.

V prípade Turecka to môžu byť líry a ruble. Môže teda existovať veľa rôznych mien a toto je štandardná prax. Ak chcú bitcoiny, budeme s bitcoinmi obchodovať, dodal.

Aj keď Ukrajina legalizovala trh s kryptomenami a dostáva finančnú pomoc vo forme digitálnych aktív, niektorí pozorovatelia priemyslu sa obávajú, že Rusko môže používať kryptomeny na obchádzanie finančných a ekonomických sankcií. Názory odborníkov na túto tému sú rozdielne.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár