Nákupy kryptomeny v Brazílii v roku 2021 presiahnu 4 miliardy dolárov

od Martin Tkáč

Podľa údajov, ktoré poskytla brazílska centrálna banka, obyvatelia v roku 2021 nakúpili kryptomeny v hodnote 4,27 miliardy dolárov. V ťažkej ekonomickej klíme, ktorú Brazília v dôsledku pandémie koronavírusu zažila, sa mnoho občanov obrátilo na digitálne aktíva ako na formu zabezpečenia pred infláciou, hyperinfláciou a deflačnými cyklami.

Pozoruhodné mesiace na nákupy kryptomien sú 579 miliónov dolárov v apríli, 756 miliónov dolárov v máji, 695 miliónov dolárov v júni a 583 miliónov dolárov v júli. Celkové nákupy dosiahli 4,27 miliardy dolárov, pretože bitcoin v októbri 2021 opäť prekonal 60 000 dolárov.

Sú to práve nebankové a mladšie demografické skupiny, ktoré poháňajú hlavný záujem. Objavili sa však aj špekulácie, že Brazília by mohla prijať bitcoin ako zákonné platidlo ako jej juhoamerická sesterská krajina El Salvador.

Bruno Serra, riaditeľ menovej politiky centrálnej banky, hovorí, že Brazília má 50 miliárd dolárov v digitálnych aktívach. To je o 34 miliárd dolárov viac, ako je celková hodnota ich v amerických akciách.

Postoj Brazílie k regulácii kryptomeny

Brazília nie je krajinou, ktorá zaujala voči kryptomenám tvrdý postoj a nechce ju zakázať. Existujú zákonodarcovia, ktorí diskutujú o návrhu zákona, ktorý má za cieľ regulovať sektor.

Progresívny prístup krajiny ku kryptomenám zahŕňa kótovanie ETF kryptomien na brazílskych burzách. Bitcoin ETF bol kótovaný na burze cenných papierov v Sao Paule a Ethereum ETF spustila spoločnosť QR Capital.

Serra uviedol, že brazílske menové orgány majú kontrolovaný devízový trh, vďaka ktorému je informovaný o transakciách s kryptomenami. Na všetky takéto transakcie existujú menové zmluvy.

Prevod vlastníctva aktív v kryptomene medzi rezidentmi a nerezidentmi začala centrálna banka vykazovať v sekcii „komodity“ platobnej bilancie v auguste 2021. Majetok kryptomeny je považovaný za nefinančný a je vyrobený podľa metodiky odporúčanej Medzinárodným menovým fondom.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár