Náklady na ťažbu 1 BTC sú najnižšie za desať mesiacov

od Martin Tkáč

Náklady na vydanie 1 BTC sú na najnižšej úrovni za 10 mesiacov, keďže mineri používajú efektívnejšie ťažobné zariadenia.

NEWSLETTER okrypte.sk
Náklady na ťažbu BTC

Náklady na ťažbu jedného bitcoinu (BTC) klesli na desaťmesačné minimum. Je to preto, že ťažobné zariadenia sa zefektívnili a náročnosť sa oproti májovému vrcholu znížila o 6,7 %.

V stredu stratégovia JPMorgan na čele s Nikolaosom Panigirtzoglou povedali investorom, že náklady na ťažbu jedného bitcoinu klesli na približne 13 000 USD z 24 000 USD (to bolo začiatkom júna). Ide o najnižšiu úroveň od septembra 2021.

Nižšie náklady na emisie bitcoinov majú potenciál znížiť predajný tlak minerov a zlepšiť ziskovosť investícií do kryptomien. Stratégovia banky však zostávajú pesimistickí a tvrdia, že „pokles nákladov by mohol byť vnímaný ako negatívny pre budúce cenové vyhliadky bitcoinu“.

Dodali, že náklady na emisiu považujú niektorí analytici za spodnú hranicu cenového rozpätia BTC počas medvedieho trhu. Niekoľko analytikov tiež predpovedalo, že cena BTC klesne na približne 13 000 dolárov, čo by bolo 80 % pod úrovňou ATH.

Pokles výrobných nákladov súvisel s poklesom spotreby elektriny

Náklady na vydanie 1 BTC

Index bitcoinovej energie Cambridge University ukazuje, že odhadovaný denný dopyt po energii blockchainu tejto poprednej kryptomeny je 9,59 gigawattov. Ide o pokles o 33 % za posledný mesiac a 40 % v porovnaní s maximálnym dopytom v roku 2022, ktorý predstavoval takmer 16 GW vo februári.

Okrem toho značný počet minerov deaktivoval staršie a neefektívnejšie platformy na ťažbu BTC, pretože ich prevádzka sa stala nerentabilnou v dôsledku rastúcich cien energií a klesajúcich cien BTC.

Podľa Asicminervalue je Bitmain Antminer E9, vydaný práve tento mesiac, jednou z najefektívnejších jednotiek na trhu so špičkovým výkonom 2,4 Gh/s a spotrebou 1 920 wattov.

Na druhej strane, minerov zasiahol prudký nárast cien elektriny. To spôsobilo pokles ziskovosti ťažby od začiatku roka o 63 %. Bitinfocharts uvádza, že ziskovosť ťažby je momentálne na najnižšej úrovni od októbra 2020.

Pokles výrobných nákladov však môže zabrániť ďalšiemu poklesu ziskovosti a dokonca tento trend v najbližších mesiacoch zvrátiť.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár