Najväčšie banky nesúhlasia s novým, prísnym zákonom proti kryptomenám

od Martin Tkáč

JPMorgan Chase a Deutsche Bank patria medzi finančné inštitúcie, ktoré sú proti novým pravidlám, ktoré od nich vyžadujú rezerváciu dolára vo vlastnom imaní za každý dolár v bitcoine, ktorý majú.

Tieto pravidlá navrhla v júni skupina globálnych centrálnych bánk a regulátorov známa ako Bazilejský výbor pre bankový dohľad (BCBS).

Podľa správ tento týždeň vydala list Globálna asociácia finančných trhov, ktorá zahŕňa dve banky a 5 priemyselných asociácií. V ňom tvrdili, že kryptomeny ako bitcoin by nemali spĺňať také prísne kapitálové požiadavky.

1 250% pomer rizika kryptomeny

Bankoví regulátori uviedli rovnaké dôvody pokračovania kontroly kryptomien ako kedykoľvek predtým: pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu. Banky a obchodné združenia však tvrdia, že prísne pravidlá by im bránili vo vlastníctve kryptomeny. To by zase posunulo aktivitu na neregulované trhy.

Sme presvedčení, že návrhy obsiahnuté v konzultáciách sú natoľko konzervatívne a zjednodušené, že by v skutočnosti vylúčili účasť bánk na trhoch s aktívami kryptomeny.

Keď boli pravidlá pôvodne navrhnuté v júni, Bazilejský výbor uviedol, že banky „by mali na bitcoin uplatňovať 1250% rizikový faktor“.

Dodal, že to je „v skutočnosti podobné zrážaniu majetku z kapitálu“. To znamená, že ak by banka mala 100 dolárov v BTC, musela by mať RWA 1 250 dolárov. Minimálna kapitálová požiadavka pre banky je 8%, čo znamená, že by museli odložiť najmenej 100 dolárov v hotovosti.

Bankové organizácie, ktoré sú proti pravidlám, sú tiež proti tomu, aby komisia zahrnula marginálne kolísavé stablecoiny. Povedali, že predpisy predstavujú riziko, že budú na ne platiť rovnaké kapitálové požiadavky ako na bitcoiny.

Rastúci regulačný tlak

Stablecoiny sa tento rok dostali pod stále väčšiu kontrolu, pretože ich kombinovaná trhová kapitalizácia presiahla 100 miliárd dolárov. V rozhovore tento týždeň predseda SEC Gary Gensler porovnal stablecoiny s kasínovými žetónmi, pisali sme o tom tu.

Tieto stablecoiny teraz fungujú takmer ako pokerové žetóny v kasíne.

Svoju pozíciu sprísnila aj senátorka proti kryptomene Elizabeth Warrenová. Samozrejme, nesprávne. Minulý týždeň uviedla, že vysoké transakčné poplatky Etherea môžu „strhnúť investorov“. Jej kancelária tiež nevidela žiadny rozdiel medzi úverovou platformou DeFi Maker DAO a prvým veľkým projektom Ethereum, The DAO, ktorý bol hacknutý v roku 2016.

zdroj: decrypt.co, pixaay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár