Najväčšia burza v Nigérii bude využívať blockchain na zúčtovanie transakcií

od Martin Tkáč

O najväčšej nigérijskej burze – Nigerian Exchange Ltd. – sa hovorí, že budúci rok spustí obchodnú platformu založenú na blockchaine. Chce tak zlepšiť fungovanie kapitálového trhu a prilákať mladých investorov. Spoločnosť prezradila, že technológia distribuovanej účtovnej knihy sa bude využívať najmä v obchodných sídlach.

NEWSLETTER okrypte.sk

Podľa agentúry Bloomberg bude burza na tento účel spolupracovať s technologickou spoločnosťou. Pred zavedením novej formy účtovania musí získať aj súhlas od nigérijských regulátorov.

Nigerian Exchange Ltd. spúšťa platformu založenú na blockchaine

Temi Popoola – generálny riaditeľ spoločnosti Nigerian Exchange Ltd. – vníma technológiu blockchainu ako faktor, ktorý uľahčuje fungovanie finančného trhu. Umožňuje „efektívny spôsob obchodovania s finančnými aktívami“. Implementácia by mohla umožniť mladým investorom, ktorí tvoria väčšinu používateľov kryptomien v krajine – „rýchly a jednoduchý prístup na trh“.

Prvá elektronická ponuka akcií spoločnosti, ktorú minulý rok vydala nigérijská divízia MTN Group Ltd., bola 1,2-krát prekročená, pričom 85 % investorov bolo mladších ako 40 rokov.

Či bude burza priamo súvisieť s kryptomenami, zatiaľ nie je známe. Ak áno, musí dodržiavať nariadenia nigérijskej komisie pre cenné papiere a burzu a regulačný rámec uložený Národnou bankou Nigérie.

V minulom roku inštitúcia zakázala bankovému sektoru vykonávať transakcie s kryptomenami a zároveň umožnila súkromným osobám obchodovať s nimi. Poukázala aj na riziko pre finančný systém. Nigérijská SEC v tom čase uviedla, že má dobré predpoklady na poskytnutie požadovanej regulácie a bude konať na ochranu investorov.

Bloomberg poznamenal, že africké spoločnosti a tvorcovia politík aktívne prijímajú technológiu blockchain pre rôzne aplikácie. Len rok po zavedení CBDC má Nigéria za cieľ umožniť obyvateľom platiť účty, predplatné televízie a letenky pomocou e-naira.

Nigérijské predpisy

Predpisy v Nigérii

Ako sme nedávno informovali, nigérijské úrady chcú tiež objasniť úlohu kryptomien v ekonomike svojej krajiny. Okrem toho plánujú navrhnúť vhodný regulačný rámec pre výmeny.

Podľa nových pravidiel musia byť výmeny digitálnych aktív registrovaných v krajine kapitalizované vo výške minimálne 500 tis. NGN (1 204 USD) „splatený kapitál“ (to je suma, ktorá bola navýšená alebo splatená v dôsledku ponuky akcií) a majú dlhopisy vo výške najmenej 25 % z tejto sumy.

Nigérijská SEC tiež vyžaduje, aby výmeny boli „spravodlivé, rozumné a transparentné“, pokiaľ ide o poplatky. Registrované platformy budú musieť poskytnúť SEC zoznam aktív, s ktorými majú v úmysle obchodovať, a pre každé aktívum dostať list „bez námietok“.

zdroj: bloomberg.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár