Najväčší víťazi a porazení v roku 2021

Rok 2021 sa niesol v znamení boomu. Od začiatku sa celková trhová kapitalizácia kryptomien zvýšila o 190 % z necelých 800 miliónov dolárov na dnešných viac ako 2,3 bilióna dolárov. Začiatkom novembra toto číslo dosahovalo až 3 bilióny dolárov.

od Martin Tkáč

Ktoré projekty boli najlepšie a ktoré najhoršie?

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Najväčší víťazi

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin tento rok prudko vzrástol, najmä vďaka príspevkom Elona Muska na sociálnych sieťach. Začiatkom januára bol DOGE len 0,004 $. Na jar to už bolo 0,731 USD.

Musk vyzdvihol aj výhody DOGE ako inovatívnej platobnej siete a o tejto meme kryptomene už počul takmer každý.

Solana (SOL)

Natívny token pre firemný blockchain Solana tiež zaznamenal tento rok rekordný cenový skok. Začiatkom roku 2021 bola cena SOL len 1,52 USD, v čase písania tohto článku je to viac ako 150 USD.

SOL dosiahol rekordné maximum 260 dolárov začiatkom novembra. Solana o sebe hovorí, že je „Ethereum Killer“. V júni spoločnosť Solana Labs získala na svoj vývoj až 314 miliónov dolárov.

Terra (LUNA)

Natívny token pre decentralizovanú finančnú platobnú sieť Terra bol tiež krátko medzi desiatkou najväčších kryptomien z hľadiska kapitalizácie. LUNA pôvodne stála 0,65 USD. Cena začala rásť na jar. V súčasnosti sa pohybuje okolo 100 dolárov.

Ostatné kryptomeny

Za zmienku stojí niekoľko ďalších aktív, ktoré tento rok tiež zaznamenali pôsobivé zisky. Patrí medzi ne AVAX Avalanche, ktorý v priebehu roka vzrástol o 2330 %, MATIC Polygon, ktorý vzrástol o vyše 12 000 %, a Binance Coin (BNB), ktorý tento rok dosiahol úroveň 1271 % rastu.

Majk Spirit NFT

Traja najväčší porazení

Internet Computer Dfinity (ICP)

Internet Computer Dfinity sľuboval skutočnú revolúciu v sieti. Jeho zámerom bolo nahradiť zastaraný internetový a IT priemysel tým, že vývojárom umožnil inštalovať svoj kód priamo na „verejný internet“ bez toho, aby sa museli spoliehať na hostingové spoločnosti tretích strán.

Špekulanti v zákulisí investovali do tokenov ICP. Jeden ICP stál v polovici mája okolo 700 dolárov. Cena tokenu odvtedy klesla na 24,29 USD. To je 96 % pokles oproti maximu.

EOS (EOS)

Kedysi to bola kryptomena, ktorá mala poraziť ethereum v rebríčku. EOS však v januári vypadol z prvej desiatky projektov s najväčšou trhovou kapitalizáciou. Cena EOS sa v priebehu roka zvýšila len o necelých 15 %.

Predtým bol token Block.one propagovaný ako potenciálny investičný hit. Teraz je o 86 % lacnejší ako na jar 2018.

Monero (XMR)

Kryptomena monero zameraná na súkromie sa tento rok tiež prudko prepadla v grafoch trhovej kapitalizácie. Dôvodom je skutočnosť, že mnohé veľké burzy prevzali z obchodovania digitálne aktíva, ktoré ponúkajú anonymitu.

Cena XMR tento rok vzrástla len o 17 % a ani sa nepriblížila k svojmu historickému maximu z januára 2018. XMR od tohto vrcholu klesla o 66 %.

Pre predstavu týchto ziskov a strát je vhodné dodať, že bitcoin od začiatku roka vzrástol o 67,5 %, zatiaľ čo Ethereum o 440 %.

zdroj: blockchain.news, picabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár