Najlepšie projekty postavené na blockchaine Solana

od Martin Tkáč

Spolu s rýchlym rastom tokenu SOL explodoval aj celý ekosystém DeFi platformy Solana. Na internete vzniká množstvo nových projektov a mnohé z nich vám dávajú možnosť zarobiť veľa peňazí. Zoznámte sa s niektorými z najlepších projektov DeFi postavených na tomto blockchaine!

Vzostup Solany

Napriek tomu, že Solana v poslednej dobe zaznamenala obrovský nárast, Ethereum je stále nesporným lídrom spoločnosti DeFi v odvetví kryptomien. V „DeFi lete“ v roku 2020 sa mnohé projekty DeFi postavené na sieti Vitalika Buterina ukázali ako perly. Prevzali funkcie tradičných finančných trhov v decentralizovanom priestore.

Náklady na používanie DeFi na Ethereum však vylúčili mnoho malých investorov. Projekty vrstvy 2 ako Optimism a Arbitrum sa pokúšajú tento problém vyriešiť. Pokrok v tejto oblasti bol však veľmi pomalý. To je dôvod, prečo ostatné reťazce vrstvy 1, ako napríklad Solana, rýchlo odoberajú podiel spoločnosti Ethereum na trhu od spoločnosti DeFi.

Solana spĺňa všetky požiadavky na vznikajúce reťazce vrstvy 1 orientované na DeFi. Krátke časy spracovania blokov, Proof-of-History a vysoká škálovateľnosť uzlov znamenajú, že sa sieť teoreticky môže vyhnúť preťaženiu a udržať nízke transakčné náklady.

S ohľadom na to je Solana na dobrej ceste k vytvoreniu vlastného prosperujúceho ekosystému DeFi. V súčasnej dobe existuje niekoľko DeFi projektov, ktoré ašpirujú na to, aby ich nazvali Solanine „perly“. Používatelia tak majú ďalšiu šancu stať sa prvými a využiť všetky výhody, ktoré s tým súvisia, ako napríklad airdrops, ťažba likvidity a ďalšie.

Potenciálne skvosty postavené na blockchaine Solana

Dva z najväčších „blue chipov“ DeFi na Ethereum sú Compound a Aave. Oba tieto protokoly fungujú ako decentralizované banky, čo používateľom umožňuje vkladať aktíva, aby získali úroky a použiť ich ako kolaterál pri požičiavaní aktív. Solend a Port Finance sú dva projekty založené na Solane, ktoré súťažia o úlohu decentralizovanej banky.

Port Finance

Port Finance je v súčasnosti 11. najväčším dApp na serveri Solana. Jeho celková uzamknutá hodnota (TVL) je približne 122 miliónov dolárov. Protokol funguje podobne ako Compound a Aave. V súčasnosti podporuje stablecoiny USDC, USDT a PAI, ako aj niekoľko natívnych aktív siete Solana, ako napríklad Serum. Na Port Finance je v súčasnej dobe spustený program ťažby likvidity, v ktorom môžu užívatelia zarobiť token správy PORT a zaplatené úroky z uložených aktív.

Program likvidity prístavných financií je teraz aktívny 🔥

V počiatočnej fáze vydáme 5 000 $ PORT tokenov denne, čo je 150 000 $ PORT tokenov mesačne (~ 1 milión USD v čase písania článku!) 🤯

🔎 Kliknutím nižšie zobrazíte všetky podrobnosti a zúčastnite sa! Https: //t.co/eg059GBMw7

Solend

Solend je ďalšia banka DeFi postavená na Solane. Jeho TVL je nižšia ako Port Finance na 64,4 milióna dolárov. Tento projekt je v súčasnosti 13. najväčším dApp spoločnosti Solana. Podporuje mnoho rovnakých aktív ako Port, ale podporuje aj Raydium a Ethereum. Spoločnosť Solend ešte neuvoľnila svoje riadenie tokenov, ale potvrdila, že token bude predstavený prostredníctvom programu ťažby likvidity v septembri. Odmeny budú retroaktívne. To znamená, že skoré použitie protokolu môže priniesť ďalšie bonusy.

Saber

Ďalším vlajkovým projektom spoločnosti DeFi postaveným na Ethereu je decentralizovaná burza Curve Finance. Na Curve môžu užívatelia efektívne obchodovať s stablecoinami a „zabalenými“ aktívami s nízkou úrovňou sklzu. Na serveri Solana uspokojuje dopyt po výmene súvisiacich aktív Sabre, protokol s aktuálne najvyššou hodnotou TVL v sieti.

Sabre ponúka množstvo párov aktív, ako sú USDC-USDT, vsadené a nevsadené SOL a BTC-renBTC. Používatelia môžu okrem ich výmeny poskytovať aj likviditu a získavať úroky. Na rozdiel od väčšiny fondov likvidity na Ethereum, Sabre Pool nevyžaduje, aby užívateľ vložil rovnaké množstvo oboch aktív. Miera návratnosti sa líši v závislosti od množstva poskytnutej likvidity a použitia skupiny. Používatelia môžu pomocou tohto protokolu zarobiť 3 až 10% APY. Nie je to však jediný spôsob, ako zarobiť peniaze.

Keď užívatelia obdržia svoje tokeny poskytovateľa likvidity (LP), môžu ich previesť do agregátora Sunny Profit Aggregator. Umožňuje vám zarobiť SBR za poskytovanie likvidity tokenom Sabre a SUNNY s variabilnou mierou návratnosti v závislosti od fondu likvidity. Tento dodatočný spôsob zárobku sa už vo veľkej miere používa. Na Sunny už bolo uložených viac ako 1,4 miliardy dolárov tokenov Sabre LP. To dáva tento projekt na druhé miesto, pokiaľ ide o TVL na Solane.

Marinade Finance

Aj keď je na serveri Solana k dispozícii veľa príležitostí DeFi, mnoho používateľov sa rozhodne svoje SOLy len stakovať. Vďaka tomu môžu získať návratnosť medzi 6% a 8%. Naskladané finančné prostriedky sa stávajú nelikvidnými. To znamená, že sú uzamknuté a už s nimi nemožno obchodovať ani ich vkladať do iných protokolov DeFi.

Napriek tomu akcia známa ako hladký staking umožňuje používateľom vytvárať syntetické aktíva predstavujúce naskladané tokeny SOL. Nie sú blokované, čo umožňuje používateľom prístup k ďalším príležitostiam zárobku pri stakovaní SOL.

Marinade Finance vyplňuje túto medzeru na trhu. Projekt umožňuje užívateľom stakovať SOL a na oplátku prijímať mSOL. mSOL sú hromadené tokeny SOL, s ktorými sa dá obchodovať a ktoré je možné použiť na generovanie dodatočných ziskov na iných platformách DeFi. Užívateľ môže napríklad využiť výhody plynulého stakovania Marinade a zarobiť 6% až 8%. Potom vloží svoju mSOL do fondu likvidity SOL-mSOL Sabre a zarobí peniaze navyše.

Parrot Finance

MakerDAO je ďalší blue čip Ethereum, ktorý má svoj náprotivok na blockchaine Solana. Tento protokol umožňuje používateľom ukladať určité aktíva kryptomeny do trezorov a vydávať zodpovedajúce množstvo stablecoinov DAI.

V ekosystéme Solana funguje Parrot Finance podobne ako MakerDao. Umožňuje používateľom uzamknúť svoje aktíva a na oplátku vydať PAI stablecoin. Okrem ukladania jednotlivých aktív, ako sú SOL, SRM alebo RAY, je možné LP tokeny od Sabre použiť aj ako zabezpečenie na vyradenie PAI. V súčasnej dobe má Parrot obmedzený počet vydaných PAI. Ako však platforma rastie a dopyt sa stabilizuje, tieto obmedzenia budú pravdepodobne zrušené. Spoločnosť Parrot nedávno spustila program ťažby v spolupráci s Port Finance. Vďaka tomu môžu užívatelia vkladať PAI a pSOL a okrem pravidelného úročenia tak získavať tokeny PRT aj PORT.

Orca

Ďalším z obľúbených projektov DeFi Solana je Orca, automatický tvorca trhu (AMM) na obchodovanie aktív do Solany. Aj keď Solana už ponúka spôsoby výmeny majetku so Serum a Raydium, Orca proces zjednodušuje a prináša celý rad vylepšení. Predtým, ako sa likvidita doručí do súboru protokolov, zobrazí sa množstvo tokenov s hodnotou na 1 000 dolárov. To umožňuje užívateľom odhadnúť odmeny. Pri potvrdení transakcie Orca navyše získava údaje zo sledovačov cien na serveri CoinGecko a upozorňuje používateľov na príliš vysoké ceny alebo sklz.

Zhrnutie

So všetkými týmito lukratívnymi príležitosťami na zárobok v ekosystéme Solana sa zdá, že sieť v nasledujúcich mesiacoch pritiahne viac kapitálu. Včasné zapojenie môže často priniesť obrovské zisky, ako to už bolo v prípade mnohých protokolov DeFi na serveri Ethereum.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár