Na čo sa zamerať pred prvou investíciou?

od Martin Tkáč

V tomto článku popíšeme niekoľko základných vecí, ktoré by mal mať investor na pamäti pred investovaním na trhu s kryptomenami.

Obsah

Kryptomeny boli dlho vo finančnom svete záhadným nováčikom, voči ktorým sa mnohí ostrieľaní investori pôvodne správali skepticky. Ale tento rok sa zdá, že sú tu už dosť dlho na to, aby zaznamenali boom. Odkedy získala kryptomena právny štatút formy meny, zaznamenala investovanie veľkých bánk a finančných inštitúcií do svojich akcií – hlavne najznámejšia mena Bitcoin.

Bitcoin je na vzostupe od svojho prvého vstupu na akciový trh. V súčasnosti je to najväčšia digitálna minca, o ktorej sa dozvedá čo raz viac užívateľov a vďaka pohodlnej forme investovania stále rastie. Ako všetky investície, aj investovanie do kryptomeny je hra rizika a nie je to bez úskalí, takže je rozumné sa pred investovaním poučiť o zvláštnostiach tohto trhu.

Volatilita trhu

Je spravodlivé pripustiť, že zatiaľ čo kryptomena môže byť mimoriadne výnosným aktívom na investovanie peňazí, stále je tu riziko veľkej volatility, kryptomena môže narásť alebo klesnúť aj o 300 – 400 % denne To môže spôsobiť stresové transakcie, takže na to nezabudnite pri rozhodovaní, ako naplánovať svoje investície.

Najlepším príkladom je tohtoročná situácia na trhu, kde by cena bitcoinu (65 000 USD na vrchole) za pár dní mohla klesnúť o niekoľko tisíc dolárov, čo by ťahalo ceny altcoinu a vyprázdnilo peňaženky neopatrných investorov o polovicu a viac.

Diverzifikujte svoje aktíva

Jednou z bežných chýb, ktoré robia investori v súvislosti s nepredvídateľnosťou kryptomeny, je investovanie iba do jedného druhu mince. Pre porovnanie, kryptomena ako koncept je stále vo veľmi ranom štádiu a zostáva len čakať, ktorý z jeho mnohých rôznych typov sa v budúcnosti objaví.

Dať všetky svoje vajcia do jedného košíka s jednou mincou nie je dobrý nápad, bez ohľadu na to, ako lákavo výnosná táto minca momentálne vyzerá. Je oveľa rozumnejšie rozložiť svoje aktíva na rôzne mince, vyvážiť svoje investície do niektorých zavedených obľúbených položiek, ako je bitcoin, s potenciálne výnosnejšími altcoinmi.

Investujte opatrne

Rovnako neinvestujte všetky svoje peniaze do kryptomeny. Aj keď je bežné, že sa to týka všetkých foriem investícií, pre záujemcov o digitálne aktíva je to obzvlášť vhodná rada. Annabelle Nash, odborníčka na kryptomeny v spoločnosti Revieweal a OXEssays, pripomína svojim čitateľom, že „tento druh meny môže byť veľmi obohacujúci, ale môže tiež nečakane klesnúť, takže nikdy neinvestujte nič, o čo si nemôžete dovoliť prísť.“

Sledovanie mediálneho humbuku

Najlepší spôsob, ako investovať do blockchainov ako Bitcoin alebo Ethereum, ktoré sa vyhýbajú unáhleným rozhodnutiam, je urobiť si plán pred kúpou a držať sa ho. Mnoho investorov je ovplyvňovaných výbušnými článkami v novinách a humbukom na sociálnych sieťach, ktoré nie vždy poskytujú presné informácie.

To môže spôsobiť neprimerané obchodovanie s kryptomenami založené výlučne na špekulatívnych a zaujatých názoroch a viesť investorov k emocionálnym rozhodnutiam, ktoré zvyčajne niesu dobré. O emočnom obchodovaní sa všeobecne vie, že je najväčším faktorom pri obchodovaní so stratami, preto nakupujte a predávajte iba na základe presných faktov a držte sa svojho pôvodného plánu bez ohľadu na to, čo osobne cítite k investíciám.

Nadradené obchodovanie

Pri zostavovaní svojho plánu to nijako nekomplikujte. Aj keď je dobrým zvykom sledovať svoje investície a solídna predpoveď vám môže priniesť veľa peňazí, prílišná reaktivita a nadmerné obchodovanie vás môžu stáť, s obzvlášť nákladnými dôsledkami v kryptosvete. Viac transakcií znamená viac poplatkov a transakčné poplatky sú notoricky vysoké.

Dane

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako prísť o viac peňazí, ako zarobíte v týchto menách je ignorovanie daní. Od získania právneho štatútu investičnej meny sú teraz zdaniteľné. Vo svete sa to líši, ale je potrebné preskúmať zákony krajiny, v ktorej sa nachádzate, aby ste regulovali svoju vybranú mincu.

Bezpečnosť

Nakoniec, zatiaľ čo sa krypto peňaženky čoraz ľahšie používajú a získavajú na popularite, budete s nimi musieť byť trochu opatrnejší ako obvykle.

Je známe, že kryptomeny padajú za obeť falzifikátorov a podvodníkov.

zdroj: bitcoin.pl, blockchainnews.co, pixabay.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár