Na Binance.US došlo k flash crash, ktorý posunul BTC na 8 200 USD

od Martin Tkáč

Po dosiahnutí historického maxima takmer 67 000 dolárov sa bitcoin včera výrazne prepadol pod 64 000 dolárov. Na niektorých burzách bol však krach oveľa silnejší. Na Kraken klesol BTC na 54 000 dolárov a na Binance.US korigoval až na štvorcifernú hodnotu.

Flash crash na bitcoinovom trhu

20. október bol ďalším historickým dňom pre najväčšiu kryptomenu. Bitcoin nakoniec vyletel nad svoj predchádzajúci rekord všetkých čias a dosiahol vrchol takmer 67 000 dolárov. Rekord bol prekonaný vďaka schváleniu bitcoinového ETF o futures kontraktoch v USA.

O pár hodín neskôr nastala krátka korekcia. BTC sa už blížilo k svojmu novému rekordu, keď sa situácia náhle zmenila. V priebehu niekoľkých minút klesol bitcoin z 66 700 USD na 63 600 USD na väčšine búrz. Na niektorých z nich, ako napríklad Kraken a FTX, bol však pokles cien oveľa vážnejší.

Zrejme došlo k tzv. flash crash, teda situácia, v ktorej cena aktíva klesne o veľké % a okamžite sa vráti na sever. Na FTX klesol BTC na 58 500 dolárov. Na druhej strane, Kraken skĺzol na 54 100 dolárov na americkej burze.

Najhoršia situácia však bola v prípade americkej verzie burzy Binance – Binance.US. BTC stratil 87 % v priebehu niekoľkých minút a dosiahol dno na úrovni 8 200 USD.

Celkovo sa celý trh obrátil v priebehu niekoľkých minút. Ethereum uzavrelo svoje vlastné ATH na 4366,09 USD a potom stratilo viac ako 200 USD.

Situácia zlikvidovala pozície v hodnote pol miliardy dolárov

Ako sa očakávalo, zvýšená volatilita v krátkodobom horizonte mala za následok straty pre príliš zadlžených obchodníkov. Údaje od spoločnosti Bybt ukazujú, že položky v celkovej hodnote 500 miliónov dolárov boli vyradené z prevádzky do 24 hodín. Najväčší jednotlivý príkaz na likvidáciu BTC sa uskutočnil na Bitmex a dosiahol sumu 10 miliónov dolárov.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár