Môže EÚ stále zakázať bitcoiny?

od Simona

Zmeny v návrhu EÚ MiCA na reguláciu trhov s kryptomenami, navrhnuté krátko pred hlasovaním o balíčku, naznačujú, že zákaz ťažby bitcoinov v EÚ je stále možný. Napriek nedávnemu odstráneniu znenia, ktoré by zakazovalo energeticky náročnú ťažbu mincí, sa niektorí poslanci teraz zameriavajú na „neudržateľné“ kryptomeny.

MiCA zostáva hrozbou pre trh

Text zakazujúci ponúkanie kryptomenových služieb založených na algoritme Proof of Work bol nedávno odstránený z návrhu legislatívy pre európske trhy s kryptomenami MiCA. Kontroverzné ustanovenie vyvolalo negatívne reakcie zo strany blockchainového priemyslu a komunity.

Snahy o úspešný zákaz kryptomien ako bitcoin v EÚ však pokračujú. Zmeny a doplnenia MiCA navrhnuté v piatok, niekoľko dní pred hlasovaním v Hospodárskom a menovom výbore ECON, majú za cieľ obmedziť účinky kryptomien klasifikovaných ako „neudržateľné“.

Tentoraz nepadla žiadna konkrétna zmienka o PoW, no konečný výsledok hlasovania o týchto nariadeniach bude pravdepodobne rovnaký, ako mohol byť v prípade skorších záznamov, uviedla nemecká spravodajská služba BTC Echo.

„Aktíva kryptomeny podliehajú minimálnym normám environmentálnej udržateľnosti, pokiaľ ide o ich mechanizmus konsenzu, ktorý sa používa na overovanie transakcií pred ich vydaním, ponukou alebo prijatím na obchodovanie v Únii“.

ECB zahŕňa kryptomeny a stablecoiny na reguláciu platieb

Takéto kryptomeny budú podľa autorov dodatkov v súlade s požiadavkami trvalo udržateľného rozvoja. Ak návrh schváli ECON v pondelok, keď má výbor hlasovať o MiCA, služby súvisiace s bitcoinmi budú de facto vylúčené z regulovaných činností.

Patrick Hansen, vedúci stratégie a rozvoja spoločnosti Unstoppable Finance, napísal na Twitteri:

„Zlé správy pre bitcoiny a kryptomeny v EÚ.
Zákaz sa v podstate vrátil do návrhu Európskeho parlamentu, o ktorom sa bude vo výbore hlasovať v pondelok“.

Exodus z EÚ?

Dôsledky hlasovania MiCA by boli pre trh zničujúce. Úplný zákaz kryptomien založených na PoW by paralyzoval trh s digitálnymi aktívami v EÚ a podporil by obchádzanie, ale tiež by podkopal ochranu spotrebiteľa a v konečnom dôsledku by prinútil mnohé priemyselné spoločnosti opustiť EÚ.

Úradníci a regulačné orgány z niekoľkých členských štátov vrátane Nemecka v posledných mesiacoch vyzvali na európsky zákaz PoW s odvolaním sa na environmentálne hľadiská. Švédsko na tom trvalo a varovalo, že rastúce využívanie obnoviteľnej energie na emisiu bitcoinov je na úkor cieľov klimatickej neutrality v iných sektoroch.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár