Môže digitálny dolár posilniť americkú ekonomiku?

od Martin Tkáč

Ekonomiky na celom svete zápasia s rastúcim národným dlhom a hrozbou inflácie. Digitálny dolár by však mohol byť záchranou života v USA.

Makroekonomický expert a zakladateľ Soundwise Natasha Che argumentoval, prečo by digitálny token v amerických dolároch vydaný Federálnym rezervným systémom mohol zmeniť osud Ameriky.

V rozsiahlom tweete 3. augusta autor uviedol, že najväčším exportom USA je jeho mena – dolár. V súčasnosti je to najväčšia menová sieť na svete, ktorá sa používa na 40-50% zúčtovania svetového obchodu a medzinárodných úverov. Hovorí, že vďaka svojmu stavu rezervnej meny sa USA môžu vďaka svojej menovej politike „dostať z vraždy“ dlh na katastrofálne úrovne. Svetový obchod sa každým rokom rozširuje, rovnako ako dopyt po dolári, takže poskytnúť prostriedok výmeny a uchovávanie hodnoty pre celú planétu je lukratívny monopol.

Digitálny dolár na záchranu?

V súčasnej dobe USA naďalej hromadia dlh voči iným krajinám. Platí to najmä pre Čínu, ktorá predáva svoj vývoz a ako platbu prijíma štátne dlhopisy a IOU. Obchodný deficit nahromadený v priebehu času sa bude rovnať zahraničnému dlhu USA.

Che navrhol exportný mechanizmus dolár ako služba (DaaS), kde by Amerika mala prospech z nehmotného príjmu z vydávania peňazí. Pretože to nebude zaznamenané v účtovných knihách, obchodné deficity mínus „DaaS“ by sa rovnali vonkajšiemu dlhu.

Ak chcú Spojené štáty znížiť svoj dlh, musia zvýšiť hodnotu vývozu dolára a služieb. Ale ako? Tým, že peňažná sieť USD bude väčšia a jednoduchšie sa používa.

Dolár je mimo USA stále menej dostupný, ale digitálna mena centrálnej banky to môže všetko zmeniť. Vysielanie kryptomeny po celom svete prostredníctvom veľkých technologických spoločností, zdieľanie rozhraní API, aby na nich mohol ktokoľvek stavať, a zaistenie interoperability siete s hlavnými verejnými blockchainmi by mohlo byť pre Federálny rezervný systém prospešné.

Stablecoiny ako USDT a USDC už zdôraznili dopyt po digitálnych dolároch. Spojené štáty sú už znepokojené tým, že Čína robí presne to isté.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár