Môže bitcoin nahradiť americký dolár?

od Martin Tkáč

Pre niektorých obhajcov bitcoinu je nahradenie amerického dolára ako svetovej rezervnej meny vznešeným ale aj dosiahnuteľným cieľom.

Je to ale možné?

Od konca druhej svetovej vojny a konferencie v Bretton Woods bol americký dolár globálnou rezervnou menou. Podľa Medzinárodného menového fondu je dnes viac ako 59% rezerv zahraničných bánk v amerických dolároch.

Pozícia dolára ako globálnej rezervnej meny však vyzerá dosť nejasne. Minulý rok v júli stratégovia z Goldman Sachs tvrdili, že balíčky fiškálnych stimulov a tlač peňazí, vyvoláva „obavy zo zneužitia“, vďaka ktorým by sa dolár mohol zvrhnúť z pozície svetovej rezervnej meny.

So štatútom dolára ako globálnej rezervnej meny, ktorý je potenciálne prvý krát za posledné desaťročia, sa zástancovia bitcoinu chopili príležitosti hovoriť o kryptomene ako možnej alternatíve.

V decembri 2020 Ruchir Sharma, hlavný globálny stratég spoločnosti Morgan Stanley, prispel do denníka Financial Times a predpovedal koniec dolára ako globálnej rezervnej meny a jeho prípadné nahradenie bitcoinom.

„Tlač fiatovej meny je znehodnocovaním, ide o krádež hodnoty od súčasných držiteľov,“ uvidol Erik Voorhees, generálny riaditeľ platformy pre obchodovanie s digitálnymi aktívami ShapeShift.

USA vlani zaznamenali mieru inflácie 1,25%. A podľa výpočtu Federálneho rezervného systému v Minneapolise, ktorý bol zverejnený minulý mesiac, existuje 33% šanca, že miera inflácie v USA v nasledujúcich piatich rokoch vyskočí nad 3%.

Sieťové efekty

Ak by sa dolár zrútil, ďalším rozbehnutým rozbehnutým vlakom by nebol Bitcoin, ale iné fiat meny. Je to preto, lebo sú populárne a to je to, čo je dôležité pri globálnych transakciách. Je to myšlienka za tým, čo ekonómovia nazývajú „sieťové efekty“. Argument spoločnosti Sharma pre bitcoin ako rezervnú menu však nespočíva iba na znehodnotení z tlačenia peňazí, kryptomena by tiež musela fungovať ako užitočné výmenné médium. „Menšie podniky začínajú bitcoiny využívať v medzinárodnom obchode, najmä v krajinách, kde je ťažké získať doláre (napríklad Nigéria) alebo je miestna mena nestabilná (Argentína).

Môže však bitcoin predstavovať vážnu výzvu pre použitie dolára ako globálneho prostriedku výmeny?

„Masívna likvidita dolára a sieťové efekty sú najsilnejším vetrom proti vzostupu bitcoinu,“ uviedol Voorhees  a poznamenal, že bitcoin v priebehu desaťročia vzrástol z ničoho na trhovú kapitalizáciu v hodnote biliónov dolárov. „Bitcoin časom získava svoj vlastný sieťový efekt,“ uviedol.

Tak a aký je vaš názor na túto tému?

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár