Mono Lisa De Histoire NFT spájajú umenie a technológiu

od Martin Tkáč

Mono Lisa De Histoire je novovyrazená zbierka originálnych umeleckých diel NFT, ktorá zobrazuje rôzne ženy v histórii v slávnej póze zachytenej Lisou del Giocondo, známejšou ako predmet Mona Lisa.

Táto jedinečná kolekcia bola nedávno sprístupnená na predaj na OpenSea, najväčšom svetovom trhu pre NFT. Mono Lisa De Histoire, vytvorená na blockchaine Ethereum, pozostáva zo 60 jedinečných umeleckých diel vytvorených kolektívom nezávislých umelcov z celého sveta.

Kolekcia oslavuje kultúrne významné ženské postavy a zároveň ich predstavuje v portrétoch v štýle Mony Lisy, pričom zdôrazňuje zmeny vo vnímaní žien v priebehu času. Portréty zahŕňajú zastúpenia známych žien v politike, umení, literatúre, filme, televízii a inde.

Moderná renesancia umenia

Prijatie technológie blockchain sa za posledných pár rokov zrýchlilo najmä vďaka nástupu nezameniteľného tokenu alebo NFT. Popularizácia NFT a prijatie ich základnej technológie podporilo vytvorenie úplne novej „ekonomiky tvorcu“, čo viedlo k vzniku nového živého spôsobu umenia.

V tejto novej ekonomike poháňanej blockchainom môžu kreativitu odmeniť priamo tí, ktorí z nej majú radosť alebo z nej majú prospech, keďže kryptomena odstraňuje všetky trenice spojené s tradičnými platobnými systémami. Tento fenomén umožnil celej generácii umelcov nielen prekvitať, ale v tomto procese skutočne nájsť a prejaviť sa ako umelci.

Nová technológia blockchainu zároveň umožňuje umeniu šíriť sa v oveľa väčších mierkach, čo sa už preukázalo ako schopné pritiahnuť obrovské publikum a globálne uznanie pre talentovaných umelcov.

Pocta cez éry a perspektívy

Tím stojaci za Mono Lisa De Histoire vysvetlil, že každý z ich umelcov vnáša do klasiky alebo trendu osobnú víziu pri navrhovaní diel pre sériu, pričom poznamenal, že dnešný zoznam ženských ikon exponenciálne narástol od čias Lisy del Giocondo.

Prostredníctvom tejto limitovanej série vzdávajú hold týmto ženám a zároveň vdýchnu svieži život stáročnému majstrovskému dielu.

Viac informácií o týchto umeleckých dielach nájdete v zbierke Mono Lisa De Histoirae na OpenSea.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár