Ministerstvo financií uvádza na čiernu listinu 3 Ethereum adresy spojené so skupinou Lazarus

Ministerstvo financií uvádza na čiernu listinu 3 Ethereum adresy spojené so skupinou Lazarus

0 komentárov

Ministerstvo financií USA uvalilo sankcie na 3 adresy v sieti Ethereum údajne prepojenej so Severnou Kóreou.

Sankcie a 3 adresy v sieti ETH

Ministerstvo financií USA pridalo na svoj sankčný zoznam tri adresy v sieti Ethereum. Tie sú údajne spojené s hackerskou skupinou zodpovednou za krádež viac ako 600 miliónov dolárov v kryptomenách zo siete Ronin. O prípade sme písali tu.

V piatkovom oznámení Úrad pre kontrolu zahraničných aktív ministerstva financií (OFAC) uviedol tri adresy v blockchaine Ethereum. Zistilo sa, že patria do skupiny Lazarus. Americké úrady, vrátane Federálneho úradu pre vyšetrovanie a Agentúry pre kybernetickú bezpečnosť tvrdia, že títo hackeri v marci ukradli viac ako 173 600 ETH a 25,5 milióna dolárov z reťazca Ronin. Tieto prostriedky mali vtedy hodnotu viac ako 600 miliónov dolárov.

Ministerstvo financií vo svojom piatkovom tweete navrhlo, aby boli adresy pridané na zoznam sankcií, aby sa Severnej Kórei zabránilo vyhýbať sa ďalším obmedzeniam voči Kimovmu režimu zo strany Spojených štátov a Organizácie Spojených národov.

Ronin chack

Severná Kórea a masívne krádeže kryptomien

Chainalysis v januári uviedla, že len v roku 2021 Severná Kórea ukradla okolo 400 miliónov dolárov v kryptomenách. Krádež siete Ronin môže byť doteraz najväčším kybernetickým útokom v histórii kórejských kyberzločincov. Nelegálne prostriedky spojené so severokórejskými hackerskými skupinami sú najmä ethereum (58 %) a bitcoin (20 %), pričom 22 % tvoria iné tokeny.

Americké úrady a služby bojujú proti hackerským skupinám. V apríli bolo oznámené, že služby prevzali ruskú darknetovú platformu Hydra a digitálnu zmenáreň Garantex. Dôvod? Údajné odkazy na platby z útokov ransomvéru.

Teraz sú platné sankcie voči ruským spoločnostiam na ťažbu kryptomien. Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) v dokumente identifikoval spoločnosť Bitriver AG. Ide o holdingovú spoločnosť so sídlom vo Švajčiarsku a je zodpovedná za ťažbu kryptomien. Má tri kancelárie v Rusku a je pridružená k desiatim dcérskym spoločnostiam.

Ako informovalo ministerstvo financií USA, BitRiver „prevádzkuje obrovské ťažobné centrá“ kryptomien. S digitálnymi menami sa potom obchoduje na medzinárodných trhoch. Spoločnosť pomáha Rusku „speňažiť prírodné zdroje“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár