Ministerstvo financií USA potvrdilo, že fiat meny sú v kriminalite používané častejšie ako bitcoin

od Simona

Začiatkom tohto mesiaca vydalo americké ministerstvo financií správu o praní špinavých peňazí a financovaní terorizmu. Objavilo sa v ňom vlákno kryptomien. Zaujímavé je, že téma bola podaná nejednoznačne, čo nasvedčovalo tomu, že predstavitelia USA sa konečne začali na problém pozerať komplexnejšie.

Ministerstvo financií USA píše o kryptomenách v kontexte financovania terorizmu

Berúc na vedomie mnohé riziká spojené s týmito oblasťami, americké úrady však poznamenávajú, že fiat meny a tradičné siete sú stále oveľa viac využívané v trestnej činnosti ako kryptomeny.

Úradníci zároveň tvrdia, že „virtuálne aktíva“ sú dnes neustále sa meniacim trhom a istou šancou pre ľudí, ktorí perú špinavé peniaze. Dodali, že DeFi a kryptomeny sú „technológie, ktoré zvyšujú anonymitu“.

Virtuálne zdroje podľa amerických úradov zohrali významnú úlohu aj pri phishingových útokoch a ransomvérových podvodoch, ktoré boli populárne najmä počas pandémie.

Celkovo správa zistila, že používanie kryptomien ako metódy prania špinavých peňazí, vrátane obchodovania s drogami  narastá. Potvrdila to aj nedávna správa Chainalysis, ktorá zistila, že v roku 2021 sa posielalo na adresy zločincov viac kryptomien ako kedykoľvek predtým.

Ministerstvo financií však zároveň pripúšťa, že v súprave nástrojov pre zločincov stále kraľujú fiat meny.

„Využívanie virtuálnych aktív na pranie špinavých peňazí je oveľa menšie ako v prípade fiat meny a tradičnejších metód“.

Sú kryptomeny účinné proti trestnej činnosti?

Správa tiež vysvetľuje, že kryptomeny sú pre zločincov stále dvojsečná zbraň. Na jednej strane môžu peer-to-peer transakcie a blockchainové peňaženky pomôcť nečestným používateľom vyhnúť sa finančným kontrolám a plateniu daní.

Na druhej strane väčšina blockchainov, vrátane bitcoinu, používa veľmi transparentné verejné účtovné knihy, ktoré môžu uľahčiť sledovanie pohybu zločincov.

Nelegálne obchodovanie s kryptomenami v hlavnej úlohe je v poslednej dobe horúcou témou. Dôvod? Predstavitelia sa snažia zmierniť hrozbu súvisiacu s používaním digitálnych mien Rusmi, ktorých sa týkajú sankcie zo strany USA a EÚ.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár