Ministerstvo financií USA po prvý raz uvalilo sankcie na mixér kryptomien

Ministerstvo financií USA po prvý raz uvalilo sankcie na mixér kryptomien

0 komentárov

Úrad pre kontrolu zahraničných aktív Ministerstva financií USA dnes po prvý raz uvalil sankcie na službu mixéru kryptomien.

V piatkovej tlačovej správe OFAC uviedol, že mixér údajne použili severokórejskí hackeri na „podporu škodlivých kybernetických aktivít a prania špinavých peňazí s ukradnutou virtuálnou menou“.

Mixér kryptomien sú služby zvyšujúce súkromie, ktoré používateľom umožňujú odstrániť stopu digitálnych peňazí, ktorú zanecháva väčšina transakcií blockchainu. Údaje o všetkých pravidelných prenosoch v takýchto sieťach sú verejne dostupné. Vďaka tomu môžu úrady efektívne bojovať proti nelegálnej činnosti, mixéry však túto úlohu sťažujú.

OFAC hovorí, že Blender bol použitý na pranie špinavých peňazí pre skupiny ransomvéru spojené s Ruskom, ako sú Trickbot, Conti, Ryuk, Sodinokibi a Gandcrab. Malo to tiež pomôcť ukryť 20,5 milióna dolárov z marcového hacku Ronin. Táto krádež je jedna z najväčších v histórii kryptomien, ktorá znížila portfólio obľúbenej hry Axie Infinity s možnosťou zarábania o viac ako 600 miliónov USD. Hackeri potom prostriedky rozhádzali na rôzne burzy a mixéry.

Námestník ministra financií pre terorizmus a finančné spravodajstvo Brian E. Nelson v tlačovej správe uviedol:

Mixér virtuálnych mien, ktoré pomáhajú pri nelegálnych transakciách, predstavujú hrozbu pre záujmy národnej bezpečnosti Spojených štátov. Podnikáme kroky proti nezákonným finančným aktivitám KĽDR.

Nedovolíme, aby štátom podporované krádeže a priaznivci prania špinavých peňazí zostali bez odpovede.

Ministerstvo bude aktualizovať aj svoj zoznam osobitne určených občanov a blokovaných osôb (SDN zoznam). Jeho súčasťou budú kryptomenové adresy skupiny Lazarus, anonymnej skupiny kyberzločincov súvisiacich so Severnou Kóreou, na ktorú sa od roku 2019 vzťahujú sankcie zo strany Štátnej pokladnice.

sankcie na mixér kryptomien

Mixér a pranie špinavých peňazí

Pred časom bola publikovaná správa, že Larry Dean Harmon sa priznal k praniu viac ako 300 miliónov dolárov v bitcoinoch.

Počas obdobia, keď Harmon podnikal, sa očakávalo, že Helix spracuje približne 354 468 BTC. V tom čase mali hodnotu viac ako 300 miliónov dolárov, no dnes by sa však dali rátať na miliardy.

Harmon tiež spolupracoval s AlphaBay, darknetom, ktorý fungoval v rokoch 2014 až 2017. AlphaBay využíval služby Helix na pranie finančných prostriedkov získaných z nelegálnych aktivít.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár