Miera hash na BTC sieti sa od júna zvýšila o 100%

od Martin Tkáč

Čínsky zákaz ťažby bitcoinov nepochybne spôsobil sériu narušení siete BTC. Baníci boli nútení vypnúť stroje a migrovať z regiónu.

Táto situácia mala svoje dôsledky. Keďže v Číne v tom čase pracovala viac ako polovica všetkých baníkov, miera hashovania BTC v júni klesla o viac ako 60%. Asi o dva mesiace neskôr sa však situácia zlepšila a výkon siete sa zvýšil zhruba o 100%.

Problémy, ktoré spôsobuje Čína

Miera hash (výpočtový výkon) je kľúčovým opatrením zabezpečenia BTC blockchainu. Ako sa rýchlosť hash zvyšuje, sieť sa stáva odolnejšou voči útokom a naopak. V júli spôsobil nedostatok baníkov prvýkrát za približne desať rokov štyri po sebe nasledujúce negatívne úpravy ťažby.

V súlade s predpokladmi Satoshiho Nakamota sa bitcoinový protokol každých 2016 blokov prispôsobuje ťažším alebo ľahším podmienkam. Ako sa náročnosť ťažby zmení, závisí od počtu baníkov a výpočtového výkonu v blockchaine v čase opravy.

Ale to nie je všetko. Iná správa naznačovala, že na vrchole čínskej dizertačnej práce zažívala bitcoinová sieť svoju najpomalšiu blokovú produkciu v histórii. Súviselo to s obrovským poklesom príjmu baníkov.

Za toto obdobie sa vyťažilo iba 58 nových bitcoinových blokov. Navyše zárobky baníkov klesli z rekordného maxima 70 miliónov dolárov v máji na 13 miliónov dolárov v júni. V priebehu mesiaca to bol pokles o viac ako 80%.

Miera hash sa zvyšuje o 100%

Ťažobný sektor sa začal zotavovať. Mnoho baníkov sa už presťahovalo do iných, priateľskejších regiónov a obnovilo svoju činnosť. Pritom znížili dominanciu Číny na trhu a urobili sieť decentralizovanejšou.

Doteraz sa miera hashovania z júnového minima už zdvojnásobila. Údaje z Bitinfocharts ukazujú, že výpočtový výkon v sieti sa vrátil nad 130 GH / s. To predstavuje takmer 100% nárast z minima okolo 67 GH / s pred dvoma mesiacmi.

Do normálu sa vracajú aj ďalšie kľúčové ukazovatele, ako sú príjem baníkov a ťažobná ťažnosť.

Obtiažnosť, ktorá na konci júla klesla pod 14 T, už stúpla na 17,6 T po troch po sebe nasledujúcich pozitívnych korekciách. Napriek tomu je táto metrika stále oveľa nižšia ako maximá zaznamenané v máji.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár