MicroStrategy údajne stráca 1,8 miliardy dolárov, pretože kryptotrh padá

MicroStrategy, najväčší korporátny držiteľ Bitcoinu, údajne hlási 1,8 miliardy dolárov v nerealizovaných stratách z nákupov BTC.

od Simona

Newsletter news

Softvérová spoločnosť Tysons Corner so sídlom vo Virgínii a jej dcérske spoločnosti vlastnia približne 130 000 BTC v hodnote približne 2,2 miliardy USD pri súčasných cenách. Bitcoiny boli nakúpené za celkovú cenu takmer 4 miliardy dolárov, pričom každý bitcoin stál priemerne 30 369 dolárov. To znamená, že spoločnosť teraz dosahuje 1,8 miliardy dolárov.

Môže MicroStrategy ďalej pokračovať v HODLovaní?

Výkonný predseda Michael Saylor predtým povedal, že spoločnosť nikdy nepredá svoje bitcoiny. Odmietnutie predaja znamená, že spoločnosť má na papieri značné straty. Okrem toho spoločnosť zaznamenala odpis vo výške 917,8 milióna dolárov po tom, čo začiatkom tohto roka oznámila straty súvisiace s poklesom ceny bitcoinov.

MicroStrategy klasifikuje bitcoiny ako nehmotné aktívum. To znamená, že spoločnosť musí trvalo zaznamenávať akýkoľvek pokles hodnoty tohto aktíva. Ak sa rozhodne predať svoje BTC, musí nahlásiť daň z kapitálových výnosov Internal Revenue Service.

Saylor odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa MicroStrategy v auguste 2022, aby sa zameral na bitcoinovú stratégiu. Stalo sa tak po tom, čo spoločnosť vykázala straty vo výške 1 miliardy dolárov. Odvtedy spoločnosť investovala ďalších 6 miliónov dolárov v prebytočnej hotovosti, pričom v septembri 2022 kúpila 301 BTC. Jej celkový nákup 301 BTC už vykazuje stratu, keďže priemerná cena Bitcoinu odvtedy klesla takmer o 15 %.

Spoločnosť začala nakupovať bitcoiny v roku 2020. Generálny riaditeľ Michael Saylor bol presvedčený, že kryptomena je aktívum s nižším rizikom ako hotovosť alebo zlato.

„V expanzívnom menovom prostredí chcete vzácne aktíva,“ povedal Saylor pre Bloomberg vo februári 2021.

Potom dodal:

„Najvzácnejším aktívom na svete je Bitcoin. Je to digitálne zlato.“

Je vidieť signály margin call?

V júni 2022 Saylor poprel, že by MicroStrategy dostala výzvu na dodatočné vyrovnanie v súvislosti s pôžičkou 205 miliónov USD krytou bitcoinmi od Silvergate Capital. Margin call je, keď si obchodník požičia peniaze na obchodovanie, ktoré sú násobkom počiatočnej sumy nazývanej marža. Keď hodnota marže klesne pod určitú hranicu, obchodník musí vložiť ďalšie prostriedky, aby udržal obchod otvorený.

Saylor povedal, že spoločnosť má dostatok bitcoinov na to, aby si ponechala kolaterál úveru, pokiaľ cena bitcoinu neklesne pod 3 500 dolárov.

Bitcoin Crypto GIF

Je potrebný jasný regulačný postup

V rozhovore pre CNBC 10. novembra 2022 Saylor povedal, že nedávny kolaps FTX je prínosom pre Bitcoin a zároveň devastáciou pre odvetvie kryptomien. Tvrdil, že na rozdiel od tokenov na burzách je Bitcoin komoditou, ktorá môže byť sebestačná.

Podľa jeho názoru musia regulačné orgány poskytnúť jasné pokyny, ako „zaregistrovať digitálny cenný papier, digitálnu menu, digitálny token a vašu digitálnu burzu“.

Pri 16 856 dolároch za bitcoin je cena vyššia ako pri prvom nákupe bitcoinov spoločnosťou MicroStrategy v roku 2020.

Dzienny wykres BTC a MicroStrategyZa ten čas spoločnosť nakúpila 21 454 BTC za približne 11 652 USD za bitcoin.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár