Michael Burry priznáva, že sa mýlil. Ide o situáciu na trhu

Známy americký investor Michael Burry, ktorý predpovedal finančnú krízu v roku 2008, priznal, že sa mýlil. Je presvedčený, že jeho rada „predávať“ akcie bola nesprávna.

od Simona

Newsletter news

Michael Burry priznáva svoju chybu

Vo štvrtok Burry na Twitteri uviedol, že sa mýlil, keď investorom radil predávať akcie.

Obhajcovia kryptomien mu odpovedali, že bitcoiny sa dnes oplatí kupovať.

Je otázne, či by ich Burry počúval. Po krachu FTX radil investorom, aby sa držali ďalej od sektora kryptomien a namiesto toho investovali do zlata. Mal pravdu? Cena zlata od začiatku roka vzrástla približne o 10 %, zatiaľ čo kurz bitcoinu vzrástol o 69 %.

Vráťme sa však k vyššie uvedenému Burryho príspevku. Ide o odkaz na príspevok z konca januára. Vtedy investor zverejnil jednoslovný tweet, v ktorom svojich sledovateľov vyzval, aby „predávali“ akcie. Krátko nato svoj účet vymazal. Odvtedy svoj profil často reaktivoval a vymazával, aby zverejnil ďalšie finančné prognózy – vrátane tých, ktoré sa týkali bankového sektora USA.

12. marca, v deň, keď Federálny rezervný systém oznámil garanciu vkladov pre klientov Silicon Valley Bank, Burry prirovnal situáciu k finančným krachom v rokoch 2000 a 2008.

„Ľudia plní pýchy a chamtivosti podstupujú nerozumné riziká a zlyhávajú,“ zdôraznil.

Na druhý deň vyhlásil, že súčasná banková kríza by sa mohla skončiť „veľmi rýchlo“. Dodal, že na trhu nevidí žiadne „skutočné nebezpečenstvo“. Pripomenul tiež udalosti z roku 1907, ktoré sa podľa neho podobajú tomu, čo sa deje teraz.

Podporí Fed ďalší býčí trh?

Keď Fed tento mesiac začal oznamovať programy na poskytnutie dodatočnej likvidity bankovému sektoru, investori na trhu s bitcoinom oslavovali. Najnovšie kroky Federálneho rezervného systému totiž znamenajú návrat k tlačeniu peňazí. Mnohé tiež naznačuje, že centrálna banka je bližšie k náhlej a trvalej zmene menovej politiky. V praxi by to znamenalo ďalšie tlačenie peňazí a znižovanie úrokových sadzieb.

Samozrejme, na úplnú zmenu menovej politiky USA si budeme musieť ešte niekoľko mesiacov počkať, ale v oblasti kvantitatívneho sprísňovania (znižovania likvidity na trhoch a zvyšovania úrokových sadzieb) je to najhoršie za nami.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár