Mexiko nepôjde po stopách Salvadoru

od Martin Tkáč

Rozhodnutie Salvadoru prijať bitcoin ako zákonné platidlo vyvolalo v Latinskej Amerike vlnu politického vzrušenia. Mnoho vlád v regióne reagovalo na túto myšlienku nadšene. Teraz sa však ukazuje, že Mexiko môže byť z tohto zoznamu vymazané.

Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador na dnešnej tlačovej konferencii vylúčil možnosť prijatia kryptomeny ako zákonného platidla. V odpovedi na otázky novinárov o bitcoine prezident uviedol:

V tomto ohľade sa nechystáme zmeniť. Veríme, že musíme byť vo finančnom manažmente ortodoxní a nesnažiť sa v tomto smere príliš inovovať.

Lopez Obrador uviedol, že namiesto toho, aby sa finančný systém krajiny zmenil tak, aby bol priateľský voči bitcoinom, vláda sa zameria na rozvoj mechanizmov na predchádzanie daňovým únikom.

Chceme sa uistiť, že neexistujú žiadne privilégiá, že každý prispieva svojimi daňami, a to stačí.

Na rozdiel od krajín ako Salvador a Venezuela, kde prijatie kryptomeny zohráva geopolitickú úlohu, mexický prezident v súčasnosti zrejme takú potrebu nevidí. Verí, že v Mexiku nie je problém s daňovými únikmi.

Pravdou je, že sme nemali problém s výberom daní, a to nám dáva veľa pokoja.

Ostatní mexickí politici nesúhlasia

Aj keď prezident Lopez Obrador nevidí potrebu, aby sa vláda zapájala do bitcoinov alebo iných kryptomien, ostatní mexickí politici s tým nesúhlasia.

Indira Kempis, senátorka za štát Nuevo Leon, nedávno ocenila rozhodnutie Salvadoru prijať Bitcoin ako zákonné platidlo. K podobnému postupu vyzvala aj v krajine tequily.

Počas prejavu v spoločnosti Talent Land Digital 2021 povedala:

Kedy Mexiko prestane s týmito digitálnymi zdržaniami, aby sme sa mohli vysporiadať so svojimi problémami? Prečo práve Salvador, ktorý má svoje podmienky, a prečo nie aj Mexiko, ktoré má tiež podobné podmienky?

Rovnako tak Ricardo Salinas Pliego, tretí najbohatší muž v krajine. Koncom minulého roka sa ukázalo, že bitcoin tvorí 10% jeho bohatstva. V tom čase tiež povedal, že Banco Azteca, ktorú vlastní, chce prijímať bitcoiny. Jeho iniciatívu bohužiaľ zabila centrálna banka krajiny ešte skôr, ako sa vôbec začala..

Zatiaľ čo Mexiko nemá záujem o BTC, ostatné krajiny Latinskej Ameriky zvažujú, ako využiť kryptomeny vo svojich ekonomikách. V Paraguaji na návrhu zákona už pracuje kongresman Carlos Rejala. Venezuela schválila svoj „zákon o integrovanej kryptomene“ a Brazília diskutuje o možnom uznaní bitcoinu ako „platobnej meny“.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár