Mexická spoločnosť používa blockchain, aby zabránila falšovaniu testov na COVID-19

od Martin Tkáč

Lekárska spoločnosť MDS Mexico používa technológiu blockchain, aby zabránila falšovaniu testov na COVID-19.

Vo vojne proti COVID-19

Panika po kríze COVID-19 zrejme pomaly ustupuje, ale vlády na celom svete stále hľadajú nástroje na kontrolu rozšírenia chorôb a umožnenie svojim občanom vrátiť sa do normálneho života.

Mexická spoločnosť používa technológiu blockchain na zvýšenie dôveryhodnosti diagnostických testov na COVID-19.

Podľa článku španielskeho spravodajského webu iProUP spoločnosť zdravotníckych služieb MDS práve spustila aplikáciu na rýchle testovanie na COVID-19 a systém domáceho odberu vzoriek, ktoré tento proces zlepšia. Výsledky testov sú známe už 24 hodín po teste a potvrdené pomocou technológie blockchain.

Ako je vysvetlené na webovej stránke projektu, MDS vytvára jedinečný hash spojený s výsledkami každého testu a generuje QR kód, ktorý odkazuje na digitálny certifikát obsahujúci podrobnosti o osobe, ktorá test vykonala a získané výsledky. Aplikácia tiež uvádza dátum testu.

Mexiko a blockchain

Mexiko je jednou z krajín Latinskej Ameriky, kde sa blockchainová technológia široko používa.

Napríklad miestny kongres Quintana Roo v mexickom Cancúne experimentoval s implementáciou blockchainu Avalanche na digitalizáciu záznamov miestnej verejnej správy. Projekt bol úspešne realizovaný v marci s nákladom 600 000 mexických peso (290 000 dolárov).

Medzitým Národná obchodná komora (CANACO) v Querétaro v Mexiku oznámila dostupnosť digitálneho očkovacieho pasu vydaného v spolupráci so spoločnosťou Xertify, ktorý obyvateľom umožní digitalizovať ich vládou vydané fyzické osvedčenia po zaplatení približne 400 pesos.

Pokiaľ však ide o financie a používanie kryptomien, najmä bitcoinov, používanie blockchainu nemá rovnakú podporu zo strany úradov.

Centrálna banka krajiny už zastavila iniciatívu prezidenta Banco Aztec uznať bitcoin ako zákonné platidlo. Okrem toho úrady konali proti 12 podozrivým výmenám kryptomeny. Tvrdí, že súviseli s kriminálnymi kartelmi. Minulý týždeň prezident krajiny vylúčil používanie bitcoinu ako zákonného platidla.

Finančná revolúcia a blockchainová revolúcia sa teda v Mexiku uberajú rôznymi cestami.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár