MetaMask teraz umožňuje staking Ethereum

MetaMask spustil funkciu stakingu. To znamená, že jeho používatelia si teraz môžu uzamknúť svoje Ethereum a získať z neho pasívny príjem.

od Simona

Newsletter news

Staking ETH v MetaMask

Každý držiteľ MetaMask môže teraz jednoducho začať zarábať ETH tokeny priamo zo svojej peňaženky. Je však potrebné pripomenúť, že stakovanie nie je bez rizika. Ak vám to neprekáža, takéto rozhodnutie môže byť naozaj výhodné. Používatelia môžu zarobiť okolo 5,22 % ročne na vkladoch ETH v Lido a 4,59 % v Rocket Pool.

Lido je momentálne najpopulárnejším poskytovateľom stakingu. Podľa údajov z Dune Analytics uchováva až 29 % všetkých vložených ETH. Platforma ponúka takzvaný liquid staking. To znamená, že jeho používatelia dostanú ekvivalentné množstvo Stakeed Ethereum (stETH) výmenou za uzamknuté tokeny. Tento postup im umožňuje použiť zarobené stETH v iných službách DeFi.

Rocket Pool je ďalšia služba stakingu, ktorá používateľom zase poskytuje tokeny nazývané reETH. Momentálne však Rocket Pool na MetaMask už dosiahol svoju „maximálnu kapacitu“.

metamask

zdroj: Metamask

Keďže Ethereum je blockchain typu proof-of-stake, viac používateľov, ktorí vsádzajú na ETH a prevádzkujú validátory po celom svete, teoreticky urobia sieť bezpečnejšou a decentralizovanejšou.

Riziko súvisiace so stakingom

Majte však na pamäti, že stakovanie so sebou prináša riziká. V kryptomenovom priemysle je populárne príslovie: „Nie sú vaše kľúče, nie sú vaše mince.“ To sa mnohokrát potvrdilo, vrátane krachu Terra a bankrotu FTX. Mali by držitelia kryptomien vôbec dôverovať tretím stranám?

Materská spoločnosť MetaMask, ConsenSys, v príspevku minulý mesiac vysvetlila, aké faktory považuje za hlavné riziká stakovania ETH. Zdôrazňuje najmä potenciálne riziká spojené so softvérom tretích strán, chybami v smart kontraktoch a výraznými výkyvmi cien tokenov.

Pred zvažovaním stakovania Etherea je dôležité vedieť, že zrušenie stakingu momentálne nie je k dispozícii. To sa zmení až v aktualizácii Shanghai, ktorá je plánovaná na začiatok tohto roka.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár