Meta stále verí v metaverse. Napriek 64% poklesu hodnoty akcií

Zatiaľ čo rok 2022 bol náročným rokom pre technický priemysel ako celok, Meta mala obzvlášť ťažké časy. Odkedy spoločnosť zmenila názov v októbri 2021, jej akcie klesli o 60 %. Vtedy sa jej akcie obchodovali za 323,57 USD za kus. V súčasnosti sa Meta podľa MarketWatch obchoduje za 114,74 USD.

od Simona

Newsletter news

CTO of Reality Labs – Andrew Bosworth, napísal v firemnom príspevku:

„Meta odštartovala rok 2022 s novým menom a novou víziou budúcnosti a v Reality Labs je našou úlohou túto víziu uviesť do života. Nikdy sme si nemysleli, že to bude ľahké alebo jednoduché, no tento rok bol ešte ťažší, ako sme čakali. Ekonomické výzvy na celom svete spolu s tlakmi na hlavnú činnosť spoločnosti Meta vytvorili dokonalú búrku skepticizmu o investíciách, ktoré robíme.“

Meta spustila Facebook Reality Labs v septembri 2020. Spoločnosť Reality Labs, ktorá vytvorila náhlavnú súpravu Oculus Rift VR v roku 2016, mala za úlohu vyvinúť projekt metaverse, ktorý spoločnosť oznámila, keď minulý rok prešla rebrandingom. Bosworth dodal:

„Dlhodobá hodnota týchto technológií bude pochádzať z toho, ako ich prijal ekosystém vývojárov a tvorcov, ktorý sa okolo týchto zariadení vytvoril.“

V októbri Meta odhalila, že jej divízia Reality Labs metaverse stratila v treťom štvrťroku 2022 viac ako 3,6 miliardy dolárov. V rovnakom čase rok predtým to bolo 2,63 miliardy dolárov. Podľa Boswortha išlo 20 % celkovej investície spoločnosti Meta do Reality Labs, zatiaľ čo zvyšných 80 % išlo do hlavnej činnosti spoločnosti Meta, Facebooku, WhatsAppu a Instagramu. Bosworth dodáva:

„Je to úroveň investícií, o ktorej sme presvedčení, že má zmysel pre spoločnosť, ktorá sa zaviazala zostať na čele jedného z najkonkurencieschopnejších a najinovatívnejších odvetví na svete.“

Mark Zuckerberg Facebook GIF by GIPHY News

Meta napriek stratám verí v metaverse

V novembri generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg povedal, že napriek strate 3,6 miliardy dolárov a následnému prepúšťaniu 11 000 zamestnancov, naďalej verí v dlhodobú víziu metaverse.

Metaverse je slovo, ktoré sa používa na opis ďalšej iterácie internetu: trvalého, zdieľaného virtuálneho sveta, kde ľudia interagujú ako 3D avatari. Mnohí v kryptomenovom priestore vidia blockchain, a najmä nezastupiteľné tokeny alebo NFT, ako faktory toho, čo bude metaverse.

Reality Labs bola poverená vývojom metaverse projektu spoločnosti Horizon Worlds.

Tento projekt mal problém získať trakciu. V októbri ho zaradili na „blok kvality“, keďže interná komunikácia odhalila, že sa k nemu neprihlásili ani zamestnanci Meta. Veľmi medializované demo najnovšieho upgradu ľudského avatara obsahovalo umelé nohy.

Medzitým sa ostatní hráči sústredení okolo metaverse postavili do opozície voči možnej dominancii Meta v tomto priestore. Open Metaverse Alliance – ktorá zahŕňa členov ako Dapper Labs, The Sandbox, Animoca Brands, Alien Worlds, Decentraland, MetaMetaverse a Unstoppable Domains – presadzuje interoperabilný metaverse poháňaný blockchainom.

V novembri spoločnosť Meta spustila plánovanú integráciu NFT s viac ako dvoma miliardami používateľov Instagramu mesačne. Nazvala ich digitálne zberateľské predmety namiesto často kritizovaného termínu NFT.

Ako súčasná cena akcií Meta naznačuje, investori nie sú spokojní so Zuckerbergovým prístupom k metaverse. No hoci sa čísla môžu zdať alarmujúce, Bosworth ich vníma ako test.

„V časoch boomu je ľahké robiť veľké a ambiciózne investície do toho, čo príde. Keď sa však ekonomické podmienky zmenia, je rovnako ľahké obrátiť sa na druhú stranu: obmedzte svoje ambície, držte sa toho, čo je dnes najbezpečnejšie a najziskovejšie, a vyťažte z toho maximum. Toto sú momenty, ktoré skutočne testujú vieru ľudí v budúcnosť.“

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár