Spoločnosť Meta odhaľuje novú súpravu VR, zatiaľ čo záujem o metaverse klesá

Spoločnosť Meta predstavila headset Quest 3 VR s rozšírenými funkciami a knižnicou hier. Vynechala však akúkoľvek zmienku o svojej platforme Horizon Worlds, čo naznačuje odklon od metaverse.

od Simona

Nový headset Meta ponúka mnoho nových funkcií vrátane displejov s vyšším rozlíšením a o 40 % tenšieho optického profilu. Nový headset obsahuje viac ako 500 herných titulov a bude uvedená na trh na jeseň 2023 za cenu 499 USD. Viditeľne však chýba akákoľvek zmienka o Horizon Worlds, metaverse spoločnosti Meta a dôvode, prečo sa spoločnosť koncom roka 2021 premenovala z Facebooku.

Opúšťa Meta metaverse?

V celom propagačnom videu na YouTube a v oznámení na webovej stránke nie je žiadna zmienka o Horizon Worlds. Je to zvláštne? Možno nie.

Začiatkom tohto roka technologický gigant oznámil, že zruší 10 000 pracovných miest, teda 13 % svojej pracovnej sily. „Aktuálne informácie o roku efektivity spoločnosti Meta“ obsahovali zoznam nezmyselných fráz a spätných zdôvodnení prepúšťania vrátane podtitulov „Plochšie je rýchlejšie“ a „Štíhlejšie je lepšie“.

Posolstvo však bolo jasné: spoločnosť odchádza od svojej časti projektu Metaverse.

Reality Labs, divízia spoločnosti Metaverse, vykázala v apríli tohto roka prevádzkovú stratu vo výške 3,99 miliardy USD. Namiesto virtuálnych svetov má Meta nový obľúbený technologický trend.

Zuckerberg povedal, že umelá inteligencia sa „doslova dotkne každého nášho produktu“.

zdroj: https://trends.google.com

Online reakcie na oznámenie Meta Quest 3 sa však zdajú byť vo všeobecnosti pozitívne. Komentátori sa zameriavajú na jeho vylepšenie ako herného balíka Meta VR. Nie ako vstupnú bránu do proprietárneho online sveta Meta.

Dlhodobý pokles záujmu o virtuálne svety

Možno nie je prekvapujúce, že Meta a Zuckerberg sa od metaverse vzdialili. Podľa Google Trends klesol záujem o metaverse od svojho vrcholu v januári 2022 o 91 %.

Záujem je takmer rovnako nízky ako v časoch pred premenovaním Facebooku na Meta. Vtedy rebranding vyvolal nadšenie z tejto technológie a obrovskú pumpu pre metaverse tokeny.

zdroj: coingecko.com

V oblasti kryptomien záujem o metaverse tokeny tiež vykazuje dlhodobý pokles. MANA, token Decentraland, klesol za posledných 90 dní o 20 % a za posledných 30 dní o 9,7 %. SAND, token metaverse The Sandbox, klesol za rovnaké obdobia o 13 % a 1 %.

Podobne aj metaverse landy na platformách ako Otherdeeds, The Sandbox, Decentraland, Somnium a Voxels zaznamenali podľa správy CoinGecko za posledný rok výrazný pokles hodnoty o viac ako 90 %.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár