Mena BRICS a jüan môžu urýchliť dedolarizáciu. Aký to bude mať vplyv na bitcoin?

Podľa novej analýzy agentúry Bloomberg Intelligence (BI), ktorá vychádza zo štatistík Štátnej devízovej správy, sa podiel jüanu na cezhraničných transakciách v Číne zvýšil na konci marca na rekordných 48 %. Za rovnaké obdobie podiel dolára klesol na 47 %. To znamená, že jüan pomaly preberá úlohu hlavnej svetovej meny. To by mohlo mať dôležité dôsledky.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Jüan vs. dolár

Uvedené percento vychádza z objemu všetkých transakcií. Patrí sem aj obchodovanie s cennými papiermi. Stephen Chiu, hlavný devízový stratég pre Áziu v spoločnosti BI, okrem iného poukázal na politiku Hongkongu zameranú na prilákanie západného kapitálu.

Pre USA je nebezpečné, že tento trend nebude pravdepodobne pokračovať. Čínska Štátna rada v správe zverejnenej 25. apríla uviedla, že krajina sa bude naďalej usilovať o rozšírenie používania jüanu v cezhraničných transakciách.

Znamená to pre dolár vážne problémy? Chris Leung, ekonóm banky DBS, poznamenal, že „internacionalizácia jüanu sa zrýchľuje, pretože ostatné krajiny hľadajú alternatívnu menu na platby s cieľom diverzifikovať riziko a dôveryhodnosť Federálneho rezervného systému už nie je taká vysoká ako predtým“. Dodal však, že všetky uvedené skutočnosti neznamenajú rýchly zánik dolára ako hlavnej medzinárodnej meny.

Mena BRICS väčšou hrozbou?

V pozadí však číha väčšia hrozba. Týka sa plánovanej emisie meny BRICS.

Skupinu BRICS dnes tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Začiatkom júna sa politici tejto skupiny zídu v Kapskom Meste. Predmetom samitu bude otázka rozšírenia skupiny o nových členov. Túto informáciu už potvrdil Anil Sooklal, veľvyslanec Juhoafrickej republiky pri BRICS.

„Diskutovať sa bude o rozšírení skupiny BRICS a podmienkach, za ktorých sa to uskutoční,“ povedal.

Dodal, že „trinásť krajín oficiálne požiadalo o vstup do BRICS a ďalších šesť požiadalo neformálne“.

Nové krajiny do skupiny určite pozýva Čína, ktorá je lídrom BRICS z dobrého dôvodu (hrubý domáci produkt Číny je viac ako dvojnásobný v porovnaní so všetkými štyrmi ostatnými členmi). Táto superveľmoc sa totiž už viac ako desať rokov usiluje o zmenu súčasného svetového poriadku. Chce oslabiť USA a posilniť svoju úlohu a úlohu Ruska. Preto prebieha vojna na Ukrajine, tlak na Taiwan, ale aj oslabovanie dolára.

Peking má ucelenú víziu znižovania vplyvu USA vo svete. Práve na to je určený projekt novej Hodvábnej cesty. Ide o vytvorenie infraštruktúry, ktorá uľahčí medzinárodný obchod založený na Číne. Táto myšlienka je revolučná do tej miery, že ak sa plne zrealizuje, povedie k zmene určitých paradigiem, ktoré vo svetovom hospodárstve platia od čias, keď Krištof Kolumbus objavil Ameriku. Od 16. storočia svetovú nadvládu vykonávajú námorné mocnosti, t. j. tí, ktorí ovládajú oceány a moria. V čase, keď Európa dobývala veľké vodné plochy, Čína túto oblasť ignorovala, čo neskôr prispelo k jej úpadku a marginalizácii Európanmi. Teraz by však vďaka spomínanej novej hodvábnej ceste mohla byť preprava po súši rovnako výhodná ako po mori.

Ak bude uvedený projekt úspešný, Čína bude dominovať v toku kapitálu. K tomu by mohla pridať jüan ako hlavnú obchodnú menu alebo menu BRICS. Na druhej menovanej mene sa už pracuje.

„Prechod na zúčtovanie v národných menách je prvým krokom. Ďalším je zabezpečenie digitálneho obehu alebo inej formy v podstate novej meny v blízkej budúcnosti,“ nedávno pripustil podpredseda Štátnej dumy Alexander Babakov.

Podporu mene BRICS potvrdil aj brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva. Počas návštevy Novej rozvojovej banky v Šanghaji, ktorú založili krajiny BRICS, 13. apríla povedal:

„Prečo by inštitúcia ako banka BRICS nemohla mať menu na financovanie obchodných vzťahov medzi Brazíliou a Čínou, medzi Brazíliou a všetkými ostatnými krajinami BRICS? Kto rozhodol, že po skončení zlatej parity bude obchodnou menou dolár?“

Krajiny BRICS k tomu tvrdia, že chcú čeliť „deštruktívnym aktivitám“ západných krajín, a preto zvyšujú svoje úsilie o dedolarizáciu. Odhliadnuc od ich aktivít, táto už prebieha v pozadí. Iné krajiny, ako napríklad Indonézia, upúšťajú od používania amerického dolára pri obchodnom zúčtovaní v prospech miestnych mien.

Blíži sa vypuknutie tretej svetovej vojny?

Problémom je, že USA ako súčasná svetová veľmoc sa tak ľahko nevzdajú. Celá ich moc je založená práve na dolári, ktorý sa okrem iného používa na obchodovanie s ropou. Z tohto dôvodu si FED mohol v priebehu rokov dovoliť tlačiť menu celkom slobodne – mena si vždy našla kupcov, ktorí potrebujú „zelenú“ na nákup „čierneho zlata“. Každý, kto zdvihol ruku proti doláru, bol zabitý. A to doslova. Americkú menu chcel zasiahnuť Saddám Husajn a potom Mu’ammar al-Kaddáfí. Výsledkom boli vojny a ľudové povstania v regióne, ktoré sa pre nepoddajných politikov skončili nielen stratou moci, ale aj životom.

Rozhodnú sa teda USA začať vojnu pre peniaze aj tentoraz? Otázka je tentoraz oveľa zložitejšia. Američania si nemôžu dovoliť súčasný ozbrojený konflikt s Čínou a Ruskom. Nehovoriac o destabilizácii Brazílie, ktorá by mohla mať negatívny vplyv na vnútornú situáciu USA (nie je ťažké si predstaviť paniku, ktorú by vyvolalo napríklad umiestnenie čínskych vojenských jednotiek v Južnej Amerike). Krajiny BRICS to veľmi dobre vedia. Preto hrajú čoraz tvrdšiu hru. Nebudú však preceňovať svoje ponuky?

Bitcoin

Vplyv na bitcoin

Toto všetko by mohlo mať obrovský vplyv na bitcoin a celý trh s kryptomenami. Na jednej strane by oslabenie dolára posilnilo BTC. Problém spočíva v niečom inom. Za predpokladu, že by sa globálny vplyv neochotnej Číny v oblasti kryptomien zvýšil, mohli by celosvetovo vzniknúť regulácie, ktoré by obmedzili prijatie BTC. Možno to vyvodiť zo súčasnej politiky Pekingu voči digitálnym aktívam. A hoci mnohí začínajú naznačovať, že táto sa pomaly mení, stále je ďaleko od prelomenia a umožnenia čínskym občanom voľne obchodovať s bitcoinom. O nakupovaní tovaru za ne ani nehovoriac.

Ako sme však už spomenuli, súperenie medzi USA a krajinami BRICS je aj hrozbou vojny. Globálny vojenský konflikt by znamenal krachy na väčšine búrz po celom svete. Vrátane trhu s kryptomenami. Ako možno vyčítať z histórie druhej svetovej vojny, americká burza sa opäť zazelenala až vtedy, keď Spojenci začali bombardovať oblasti Tretej ríše. V prípade vojny s Čínou by však bolo oveľa ťažšie (ak by to vôbec bolo možné) dospieť do tejto fázy, keďže Ríša stredu je neporovnateľne ekonomicky silnejšia, zabezpečená z hľadiska dodávok surovín vďaka spolupráci s Ruskom a bráni ju moderný raketový zbraňový systém.

Ak to zhrnieme, geopolitické súperenie, ktorého sme v súčasnosti svedkami, predstavuje hrozbu pre dolár a USA. To isté platí aj pre bitcoin, ktorého postavenie stále nie je jasné. Svetová vojna by však nadobro rozhodla o tom, či je BTC bezpečným majetkom alebo len „rizikovým aktívom“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár