Medzinárodný menový fond chce regulovať trh s kryptomenami

od Martin Tkáč

Cieľom novej politiky odporúčanej Medzinárodným menovým fondom je znížiť finančné riziká súvisiace s prijatím globálnej kryptomeny.

Medzinárodný menový fond chce regulovať kryptomeny

Medzinárodný menový fond (MMF) vydal súbor opatrení pre rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny s cieľom zaistiť ich finančnú stabilitu v súvislosti s prijatím globálnej kryptomeny.

MMF verí v potenciál aktív kryptomeny ako nástrojov na rýchlejšie a lacnejšie cezhraničné platby. Správa inštitúcie uvádza ako hlavné hnacie sily adopcie kryptomien vysoké zisky, transakčné náklady, rýchlosť vykonávania transakcií a znížené štandardy boja proti praniu špinavých peňazí (AML).

Podľa MMF môže všetky vyššie uvedené skutočnosti predstavovať určité nebezpečenstvá. Aby sa im zabránilo, fond odporúča:

Zákonodarcovia by mali implementovať globálne štandardy pre aktíva kryptomeny a zvýšiť schopnosť monitorovať ekosystém kryptomeny vyplnením medzier v dátových systémoch. Rozvíjajúce sa trhy, ktoré čelia rizikám kryptomeny, by mali posilniť makroekonomické politiky a zvážiť výhody emisie digitálnej meny centrálnou bankou.

Správa MMF tiež naznačuje, že fenomén trhu s kryptomenami už ďaleko presiahol rámec bitcoinu (BTC). Ako dôležité aktíva spomína aj stablecoiny.

MMF okrem problematiky CDBC odporúča aj zavedenie nariadenia „proporcionálne k riziku“.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár