Medzinárodný menový fond: bitcoin je zrelý na to, aby bol súčasťou digitálnej revolúcie

Kryptomeny už nie sú okrajovou triedou aktív vo finančnom ekosystéme. Podľa novej štúdie Medzinárodného menového fondu (MMF) ich rastúca korelácia s akciovým trhom podkopáva „úlohu investičnej bezpečnosti“ bitcoinu (BTC) a iných digitálnych aktív.

od Martin

Korelácia s akciovým trhom prináša riziko

Blogový príspevok MMF zdôrazňuje nové riziká spojené s rastúcou koreláciou medzi digitálnymi aktívami a finančnými trhmi. Článok, ktorý napísali riaditeľ odboru peňažných a kapitálových trhov MMF Tobias Adrian, ekonóm Tara Iyer a pridružený vedúci výskumu Mahvash Qureshi, tvrdia, že rastúca korelácia medzi kryptomenovými aktívami a akciami „znižuje ich vnímané výhody diverzifikácie rizika a zvyšuje riziko nákazy na finančných trhoch“

V článku sa píše:

Aktíva kryptomeny, ako je bitcoin, vyrástli z nejasnej triedy aktív s malým počtom používateľov na neoddeliteľnú súčasť revolúcie digitálnych aktív.

Dokument tiež dodáva, že táto transformácia ide ruka v ruke s obavami o finančnú stabilitu.

Kryptomeny pomohli diverzifikovať riziko. Je to stále tak?

Poznamenávajúc, že ​​BTC a ETH zriedkavo korelovali s hlavnými akciovými indexmi pred pandémiou, autori sa zhodli, že kryptomeny pomohli diverzifikovať riziko pre investorov. Pôsobili ako zabezpečenie proti výkyvom v iných triedach aktív.

Autori však napísali:

To sa však zmenilo po mimoriadnych krízových reakciách centrálnych bánk na začiatku roka 2020
Dodali tiež, že kryptomeny aj akcie prudko vzrástli v korelácii, keďže sa tiež zvýšila chuť investorov riskovať.

Majk Spirit NFT

Korelačný koeficient medzi BTC a S&P 500 vzrástol o 3 600 %. Od apríla 2020 to bolo z 0,01 na 0,36.

Podľa expertov MMF spolu so silnejšou koreláciou rastie aj riziko pre bitcoin. Vzájomné prepojenie medzi kryptomenou a akciovými trhmi by mohlo destabilizovať finančné trhy.

Autori zdôraznili, že aktíva v kryptomenách sa už nenachádzajú na okraji finančného systému, a dospeli k záveru:

Vzhľadom na ich relatívne vysokú volatilitu a zhodnotenie by ich zvýšená komobilita mohla čoskoro predstavovať riziko pre finančnú stabilitu. Najmä v krajinách s rozšírenou adopciou kryptomien.

Experti tiež vyzvali na koordinovaný globálny regulačný rámec „na usmernenie národnej regulácie a dohľadu a na zmiernenie rizík finančnej stability, ktoré predstavuje ekosystém kryptomien“.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár