Medvedí trh s bitcoinami predznamenáva problémy Severnej Kórey

od Martin Tkáč

Nedávne poklesy na trhoch s kryptomenami tiež spôsobili určité problémy Kimovmu režimu v Severnej Kórei. Vládne zásoby mincí a tokenov sa znehodnotili, čo môže krajine sťažiť realizáciu jej jadrového programu.

NEWSLETTER okrypte.sk
Kimove problémy

Podľa odborníkov, ktorí sa zaoberajú kryptomenami, predstavuje prepad na trhu s bitcoinami hrozbu pre Severnú Kóreu. Ide o implementáciu Kimových zbrojných programov. Nie je jasné, koľko kryptomien režim vlastní, ale môžeme si byť istí, že tieto zdroje majú dnes menšiu hodnotu ako pred niekoľkými mesiacmi.

70-percentný pokles na trhu s kryptomenami, ktorý sa začal vlani v novembri, nahlodal hodnotu veľkej časti digitálneho imajetku. Potenciálne to obmedzuje aj schopnosť Severnej Kórey vykonávať ďalšie testy zbraní – vrátane jadrových – alebo financovať kyberzločinecké organizácie.

Dva anonymné zdroje, ktoré hovorili s agentúrou Reuters 28. júna, uviedli, že pokles BTC ovplyvnil schopnosť Severnej Kórey vykonávať ďalšie hackerské hacky.

Bessa Severná Kórea

História útokov kórejských hackerov

Niektoré z najväčších hackerských útokov na kryptomeny za posledných pár rokov sa pripisujú severokórejským hackerským skupinám ako Lazarus. Pjongjang údajne vyčleňuje značné prostriedky na financovanie takýchto hackerských kolektívov, no klesajúce ceny kryptomien môžu takéto aktivity nepriaznivo ovplyvniť.

Skupina Lazarus bola spojená s doteraz najväčším útokom kryptomien v marci, keď bolo z projektu Ronin Axie Infinity ukradnutých viac ako 620 miliónov dolárov. Kórejský inštitút pre analýzu obrany v Soule odhaduje, že raketové testy stáli Severnú Kóreu tento rok až 620 miliónov dolárov. To by znamenalo, že Kimove jadrové programy sú financované z trestnej činnosti.

Podľa analytickej spoločnosti Chainalysis sa staré kryptomenové peňaženky kontrolované režimom obsahujúce prostriedky z hackerov z rokov 2017-2021 znehodnotili. Mali hodnotu až 170 miliónov, dnes len 65 miliónov USD.

Minulý týždeň Bloomberg oznámil, že hackeri podporovaní Severnou Kóreou ukradli za posledné desaťročie až 2 miliardy dolárov v kryptomenách. Geoff White, autor novej knihy s názvom The Lazarus Heist, verí, že skupina Lazarus sa bude aj naďalej zameriavať na kryptomeny, najmä na decentralizované finančné platformy (DeFi).

zdroj: bloomberg.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár