Mark Cuban chce regulovať trh stablecoinov

od Martin Tkáč

Miliardársky investor Mark Cuban žiada reguláciu trhu s kryptomenami. Chce napríklad definovať „čo je stablecoin a čo je povolené zabezpečenie“.

Mark Cuban chce reguláciu

Investor, miliardár a podporovateľ technológie DeFi, Mark Cuban, vyzval na reguláciu trhu so stablecoinmi po tom, čo prišiel o peniaze z investícií do spoločnosti Iron Finance.

Iron Finance, čiastočne zabezpečený projekt stablecoin bol predmetom „historickej bankovej paniky“, ktorá prudko poklesla.

Kubánčan sa v rozhovore pre agentúru Bloomberg 17. júna obviňoval zo svojej „lenivosti“ a nedostatočného výskumu projektu, do ktorého investoval. Položil tiež otázky týkajúce sa regulácie trhu so stablecoinmi.

„Mali by existovať nariadenia o tom, čo je stablecoin a aká bezpečnosť je povolená. Ak by sme požadovali 1 dolár v americkej mene za každý dolár, alebo by sme mali definovať prijateľné možnosti zaistenia – uviedol.“

Problémom nie je nedostatok regulácie!

Výkonný riaditeľ Krakenu Jesse Powell na neho zaútočil na Twitteri a trval na tom, že chýbajúca regulácia stablecoinu nie je problémom. Podľa jeho názoru ide o to nerobiť si „vlastný výskum“, teda investovať takpovediac do slepoty.

Prípad je však kontroverzný. Sektor stablecoinov je v súčasnosti v centre pozornosti amerických zákonodarcov, ktorí sa pýtajú, ako regulovať rýchlo rastúci trh. V decembri 2020 bol analyzovaný zákon, ktorý by okrem iného vyžadoval od emitentov stabilných hotovostí dodržiavanie tradičných bankových predpisov.

Po páde kryptomeny, ktorý sa konal minulý mesiac, predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell 20. mája zdôraznil, že „s rastúcim využívaním stablecoinov musíme venovať pozornosť príslušnému regulačnému a dozornému rámcu“.

Kolaps stablecoinu

Doteraz sa stablecoiny považovali za „stabilné kryptomeny“, teda tie, ktorých kurz sa vždy pohybuje okolo 1 USD (najznámejšie riešenie je Tether).

Projekt Iron Finance po tom, čo sa stalo s jeho stablecoinom, teraz plánuje najať tretiu stranu, aby vykonala hĺbkovú analýzu protokolu, aby mohla „pochopiť všetky okolnosti, ktoré viedli k takémuto poklesu“.

IRON je čiastočne zabezpečený stablecoin. Zabezpečené je kombináciou pôvodného tokenu TITAN a USDcoin stablecoin.

Po masívnom výpredaji veľkých investorov, ktorý zaznamenal pokles cien TITANU o zhruba 30 dolárov, klesol IRON stablecoin tiež pod 1 $.

zdroj: twitter.com, bitcoin.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár