Manželský pár bol obvinený z prania špinavých peňazí v hodnote 3,6 miliardy dolárov v bitcoinoch

Šokujúce správy z minulého týždňa o newyorskom páre obvinenom z pokusu vyprať 3,6 miliardy dolárov z hacknutej kryptoburzy Bitfinex v roku 2016 zasiahli celý kryptosvet.

od Rastislav Vasilišin

Krádež 199 754 bitcoinov z burzy Bitfinex pred šiestimi rokmi bola jedným z najvýznamnejších udalostí rannej krypto histórie.

Zdroj: CNN

Kým hacknutý bitcoin mal v tom čase hodnotu 71 miliónov dolárov, teraz má hodnotu približne 4,5 miliardy dolárov.

Ale zatknutie tohto páru poukázalo na mnohé vtipné, ale aj bizarné skutočnosti. 

 Tu je šesť najzaujímavejších faktov.

Manželský pár z New Yorku

Na praní sa podieľala dvojica: Ilya „Dutch“ Lichtenstein (ruský občan žijúci v New Yorku) a jeho manželka Heather Morgan (americká občianka s tureckými koreňmi).

Data na verejnom cloude

Veľkou chybou Ilyu a Heather bolo, že viedli záznamy o všetkých peňaženkách vo verejnom cloude ako Google alebo AWS. Úradom sa potom podarilo zmraziť viac ako 2 000 bitcoinových adries v cloude spolu s privátnimi kľúčmi k adresám a informáciami o falošných identitách, ktoré pár používali na registráciu nových účtov.

Používanie darknetových búrz

Pár pral ukradnuté prostriedky pomocou darknetovej burzy AlphaBay spolu s približne 10 globálnymi kryptoburzami, pričom predmetné prostriedky boli vo forme bitcoinu a Monera.

Použité banky a darčekové poukážky

Heather a Ilya podnikli všetky bežné praktiky prania špinavých peňazí ako napríklad obchodovanie v malých sumách, skryté identity, nakúp zlata, darčekových poukážok (od Walmartu, Uberu alebo Sony Playstation) a samozrejme, prevody prostredníctvom bitcoinových bankomatov a NFT. Dokonca často využívali americké banky na výber hotovosti. 

5-ročný projekt 

Podľa Ellipticu bolo za posledných 5 rokov prepraných približne 21 percent ukradnutých bitcoinov.

Romantička

Výhovorky, ktoré pár použil, boli rozmanité.

Heather tvrdila, že bola fintechová podnikateľka, ktorá investuje do bitcoinov už od roku 2011 a teraz sa snaží predať 100 BTC pred uvedením bitcoinového ETF na burzu. 

Avšak niektoré výhovorky boli viac romantické. Heather napríklad tvrdila, že jej priateľ (súčasný manžel) pravidelne daroval bitcoin už od roku 2014.

To, čo však púta najväčšiu pozornosť, je príbeh samotnej Heather Morgan, ktorý je plný paradoxov.  

Jedným z nich je, že bola pravidelnou blogerkou v časopise Forbes na tému o internetovej kriminality. 

Bola však aj rapperkou pod menom Razzlekhan rapovala predovšetkým o praní špinavých peňazí. Celý príbej je tragikomediou súcou na nakrútenie holywoodskeho filmu.  

Kým zabavenie 3,6 miliardy dolárov v ukradnutých bitcoinoch predstavuje najväčšiu zabavenú sumu v histórii USA, tento prípad poukazuje na jednu dôležitú skutočnosť. 

Pranie obrovského množstva peňazí prostredníctvom kryptomien je veľmi náročné a nevďačné.

Blockchain totiž poskytuje transparentný, nemenný záznam o každej tranzakcii, ktorý aj v tomto prípade jednoducho umožnil vyšetrovateľom vypátrať všetky hacknuté aktíva.  

Irónické na celom tomto príbehu je, že práve darčekové certifikáty, zlato, ako aj fiat peniaze v vo forme hotovosti, boli v porovnaní s krypto menami oveľa lepším nástrojom pre pranie špinavých peňazí. Práve tieto aktíva sa dodnes nepodarilo vystopovať. 

Možno by sa mali regulátory zamyslieť aj nad obmedzením týchto “nebezpečných” aktív. 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár