Málo známy ostrovný národ chce ísť v stopách Salvadoru

od Martin Tkáč

Lord Fusitu, člen parlamentu Kráľovstva Tonga, označil bitcoin za prvý skutočne globálny, natívne otvorený menový systém. Politik v rozhovore poznamenal, že BTC môže hrať dôležitú úlohu v ekonomike krajiny a nie sú len rozumnou voľbou, ale takmer jedinou voľbou pre remitencie a zabezpečenie pred infláciou v jeho krajine a ďalších ekonomicky zraniteľných krajinách.

Fusitu sa teraz pokúša integrovať bitcoiny do finančného systému Tonganu. Vyzerá to teda, že malý ostrovný národ chce ísť v stopách Salvadoru.

Pred niekoľkými týždňami sa Salvador stal prvým národom na svete, ktorý prijal bitcoin ako zákonné platidlo. Prezident Nayib Bukele presadil tento krok tým, že trval na tom, že je to ideálna možnosť poukazovania a investovania pre niečo viac ako 6 miliónov občanov. Spustenie bolo poznačené problémami, ako sú odpor niektorých Salvadoranov a zlyhanie systému peňaženky Chivo.

Vláda však pracovala na zlepšení a prezident nedávno potvrdil, že vládnu peňaženku Chivo používa viac ako 3 milióny Salvadoranov.

Bitcoin je ideálny na prevody peňazí

Lord Fusitu, ktorý vo svojom životopise na Twitteri jasne uviedol, že podporuje bitcoiny chce, aby jeho malý ostrovný národ postupoval rovnako ako Salvador. V rozhovore, politik poznamenáva, že jeho krajina je jednou z najviac závislých na prevodoch peňazí. Údaje Svetovej banky ukazujú, že tieto remitencie predstavujú 38 percent a 41,1 percenta HDP.

Nedávna správa zistila, že Western Union a ďalší poskytovatelia finančných služieb ponúkajúci remitenčné služby v Salvádore by po prechode na bitcoiny prišli o viac ako 400 miliónov dolárov ročne. Použitie bitcoinu znamená, že Salvadorania môžu odosielať a prijímať peniaze s nižšími poplatkami. Tiež namiesto toho, aby niekoľko dní čakali na prijatie platieb, môžu ich mať oveľa rýchlejšie.

Bitcoin je tiež investičný nástroj

Fusitua poznamenáva, že Tonga čelí podobným problémom, s ktorými sa stretával Salvador pred zavedením nového krypto zákona. Poznamenal, že Western Union si vyberá v priemere okolo 30 percent provízie a niekedy až 50 percent. Používaním bitcoinu tieto poplatky výrazne klesnú. Bude to tiež zďaleka najrýchlejší spôsob prevodu peňazí. Politik tiež vidí bitcoin ako investičné aktívum, ktoré môže zlepšiť život občanom.

Bitcoin je prvým skutočne globálnym, natívne otvoreným peňažným systémom. Blockchain je najoptimálnejším prostriedkom na ukladanie peňazí, ak je vašim cieľom decentralizácia a úplná, rovnostárska demokratizácia peňazí.

Od zdieľania svojich názorov získal politik mnoho hlasov podpory komunity. Pokiaľ ide o adopciu, je to dokonca menej významná krajina ako Salvador, ktorý má niečo cez 6 miliónov ľudí. V Tonga žije viac ako 200 000 ľudí. Celkovo je adopcia krokom správnym smerom, ktorý naďalej vyvíja tlak na ostatné národy.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár